Úvod > Aktuality > Na hřebenech Krkonoš slouží turistům nové nouzové přístřešky
Ubytování

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům nové nouzové přístřešky

  • Vydáno6. prosince 2020
Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Většinou se jedná o dřevěné domečky ve tvaru A bez dveří. Od letošní zimy ale přibylo dalších šest nových útulen, zcela originálních staveb, které navrhli a realizovali studenti ČVUT. Jedná se nejen o designové lahůdky, ale především o bezpečná a příjemná místa k přečkání nepřízně počasí, která nehyzdí krkonošskou přírodu.
stanNové krkonošské útulny vytvořili od začátku do konce studenti architektury z ČVUT – od nápadu přes průzkum terénu a samotnou realizaci. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Výsledkem je šest zcela originálních staveb, která mají oproti běžným útulnám i dveře a výhledové okénko. V nouzi v nich lze přečkat pár hodin nebo i celou noc.

Přístřešky jsou vyrobené s ohledem na drské klimatické podmínky i prostředí krkonošského parku, kam dobře zapadají. Inspirací byla studentům právě místa, na útulny stojí, výhledy na hřebeny nebo běžné turistické vybavení, jako je stan. Konstrukce fungují na principu stavebnice, aby mohly být v Krkonoších používány opakovaně. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Každá z útulen dokonce dostala své jméno.
 

Atüln, Oko i Stan

útulnaNa Weberově cestě u Bílého Labe najdete Kømen. Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Atüln na Klínové cestě vychází z tradiční formy přístřešku ve tvaru písmene A. Její dominantou je okno v čelní stěně, které nabízí jedinečný výhled. Vyvýšený vstup zase umožní přístup i v závějích sněhu. Útulna Jenga v Sedle pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Rozměry boxů umožňují pohodlně sedět i ležet uvnitř.

útulna krkonošeNenápadným přístřeškem je Stan na Harrachově cestě u soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou v Mumlavském dole. Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. Na rýchorské křižovatce s názvem Rýchorský kříž najdete Oko. Její přízemí se v létě otevírá a tím zvětšuje pobytovou plochu pro odpočinek. Na zimu se velké okenice uzavřou a útulna se stane útočištěm, ve kterém je možné v nouzi přenocovat. Z tmavé fasády vystupuje pouze jeden prvek – střešní okno z tvarovaného plexiskla. Útulna Silo na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou je minimalistickou stavbou ve tvaru válce, které využívá staré ocelové silo. Turisté tu ocení hned dva průzory. Stavba vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot.
Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Další aktuality

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda