Úvod > Aktuality > Na hřebenech Krkonoš slouží turistům nové nouzové přístřešky
Na hřebenech Krkonoš slouží turistům nové nouzové přístřešky
"> "> "> "> "> ">
Ubytování

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům nové nouzové přístřešky

Vydáno 6. prosince 2020
Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Většinou se jedná o dřevěné domečky ve tvaru A bez dveří. Od letošní zimy ale přibylo dalších šest nových útulen, zcela originálních staveb, které navrhli a realizovali studenti ČVUT. Jedná se nejen o designové lahůdky, ale především o bezpečná a příjemná místa k přečkání nepřízně počasí, která nehyzdí krkonošskou přírodu.
stanNové krkonošské útulny vytvořili od začátku do konce studenti architektury z ČVUT – od nápadu přes průzkum terénu a samotnou realizaci. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Výsledkem je šest zcela originálních staveb, která mají oproti běžným útulnám i dveře a výhledové okénko. V nouzi v nich lze přečkat pár hodin nebo i celou noc.

Přístřešky jsou vyrobené s ohledem na drské klimatické podmínky i prostředí krkonošského parku, kam dobře zapadají. Inspirací byla studentům právě místa, na útulny stojí, výhledy na hřebeny nebo běžné turistické vybavení, jako je stan. Konstrukce fungují na principu stavebnice, aby mohly být v Krkonoších používány opakovaně. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Každá z útulen dokonce dostala své jméno.
 

Atüln, Oko i Stan

útulnaNa Weberově cestě u Bílého Labe najdete Kømen. Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Atüln na Klínové cestě vychází z tradiční formy přístřešku ve tvaru písmene A. Její dominantou je okno v čelní stěně, které nabízí jedinečný výhled. Vyvýšený vstup zase umožní přístup i v závějích sněhu. Útulna Jenga v Sedle pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Rozměry boxů umožňují pohodlně sedět i ležet uvnitř.

útulna krkonošeNenápadným přístřeškem je Stan na Harrachově cestě u soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou v Mumlavském dole. Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. Na rýchorské křižovatce s názvem Rýchorský kříž najdete Oko. Její přízemí se v létě otevírá a tím zvětšuje pobytovou plochu pro odpočinek. Na zimu se velké okenice uzavřou a útulna se stane útočištěm, ve kterém je možné v nouzi přenocovat. Z tmavé fasády vystupuje pouze jeden prvek – střešní okno z tvarovaného plexiskla. Útulna Silo na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou je minimalistickou stavbou ve tvaru válce, které využívá staré ocelové silo. Turisté tu ocení hned dva průzory. Stavba vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot.
Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Další aktuality