Úvod > Aktuality > Na Hrádku u Nechanic uvidíte "malý" zázrak – velká nebesa v hraběnčině ložnici
Na Hrádku u Nechanic uvidíte "malý" zázrak – velká nebesa v hraběnčině ložnici
">
Památky

Na Hrádku u Nechanic uvidíte "malý" zázrak – velká nebesa v hraběnčině ložnici

  • Vydáno28. dubna 2017
Na Hrádku u Nechanic bude o tomto prodlouženém víkendu (29. dubna – 1. května) zpřístupněn druhý hlavní prohlídkový okruh s názvem Osobní život šlechty. Na tento okruh, respektive do ložnice hraběnky Harrachové, se po více než 80 letech vrátila nebesa nad postel, jejichž restaurování trvalo více než tři roky.
Zámek Hrádek u Nechanic vítá novou sezónu otevřením druhého prohlídkového okruhu. Běžně je otevřena trasa zámkem nazvaná Lesk a sláva Harrachů, což je prohlídka reprezentačních prostor v přízemí zámku a věže. Od května do konce září se však otevírá první patro s expozicí Osobní život šlechty. Tato návštěvnická trasa je zaměřena na každodenní život Harrachů v druhé polovině 19. století – a právě tento okruh zdobí nově instalovaná nebesa, která sem historicky patří. Určitě vás zaujmou nejenom svojí impozantností, ale i výzdobou.
 
Nebesa jsou skutečně unikátem, nejenom díky svému stáří, výzdobě a rozměrům, ale hlavně tím, že se jedná o samostatná nebesa, známá třeba z interiérů anglických zámků. U nás jsou známé spíše postele již spojené s nebesy, kdežto Hrádek u Nechanic má nebesa, pod něž se postel teprve postaví. Takovýmto kusem nábytku se nemůže pochlubit žádný ze zámků pod správou NPÚ v Královéhradeckém, ale ani Pardubickém či Libereckém kraji.
 

Unikátní nebesa, na která se zapomnělo

Nebesa Hrádek u NechanicNebesa pochází z roku 1848 a jsou signována J. Hartelem. V ložnici hraběnky stávala do konce 30. let 20. století, kdy byla z popudu manželky posledního majitele zámku odstraněna společně s další výzdobou ložnice pro nemodernost (jako např. i kožené tapety a dřevěné římsy). Poté byla dlouhé roky uložena na půdě nad kočárovnou v hospodářské budově. V evidenci byla nebesa vedena jako rozebrané ostění, neboť byla demontována na mnoho částí a nikdo netušil skutečný stav věci. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu hospodářské budovy byla i půda v 90. letech vyklizena a při té příležitosti byla nebesa správně identifikována (dle vyobrazení Rudolfa von Alta). Následně došlo k ozáření, základní konzervaci a v posledních třech letech i nákladnému restaurování.
 
Po více než 80 letech se v dubnu navrátila nebesa na místo určení a je to poprvé od oficiálního zpřístupnění zámku, co se mohou návštěvníci na tuto raritu podívat, konkrétně od soboty 29. dubna. Svou velikostí, řezbářskou výzdobou a nelehkým osudem se nebesa stala perlou druhého prohlídkového okruhu (Osobní život šlechty) a zároveň malým zázrakem.
Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.