Úvod > Aktuality > Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston
Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

  • Vydáno25. srpna 2022
Již 40. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijedou kováři z téměř 20 zemí světa včetně Itálie, Ameriky, Francie, Austrálie, Belgie, Polska či Ukrajiny. Na Helfštýně se tak představí na 200 kovaných exponátů. Svátek uměleckého kovářství oslaví na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 26. do 28. srpna 2022.
HelfštýnHelfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Známý je po celém světě jako dějiště mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Mistři kovářského řemesla přijíždějí každoročně poslední srpnový víkend, aby zde vytvořili kovové sochy, které poté ozdobí buď samotný hrad, nebo ulice Lipníku nad Bečvou. Také letos se můžete těšit na mnoho tvůrců pracujících s kovem, kteří na Helfštýn zavítají.

KovářiLetošní Hefaiston slaví jubilejní 40. rok svého trvání. Kovářská díla si prohlédnete v galerii na II. nádvoří a živé kovářské práce na III. nádvoří. Zde budou mít kováři svá hlavní pracoviště, včetně hradní kovárny, několika výhní a bucharů. Na tvorbu vlastního díla budou mít kováři či kovářské týmy tříhodinový interval. Pracovat budou v sobotu od 9 do 21 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Během práce můžete nahlédnout mistrům černého řemesla pod jejich šikovné ruce. Mimo to vás ohromí vás stovky exponátů nejvyšší kvality. Od architektonických doplňků až po cizelérské miniatury zde naleznete vše, co se dá z kovů vytvořit. Mimo to vás potěší kovářské soutěže nebo doprovodný prodej na louce pod hradem.

Návštěvníci se mohou těšit také na zajímavé koncerty a zábavní akce. V pátek 26. srpna proběhne od 18:00 koncert skupiny Kalle, ve 21:00 bude následovat promítání filmu a od 22:00 přijde a řadu oblíbená fire show. V sobotu 27. srpna se mohou příchozí těšit na koncerty skupiny Arrhythmia (18:00 hodin) a Nylon Jail (21:00 hodin) a od 22:00 videomapping. V neděli 28. srpna pak vystoupí cirkus Levitare, a to v 13:30 hodin.,
 

Otevírací doba hradu a minibus z Lipníku

Helfštýn HefaistonV pátek bude hrad otevřen od 9 do 23 hodin, v sobotu do 22 hodin a v neděli pak od 9 do 18 hodin (program končí ve 14:00 hodin slavnostním předáváním cen účastníkům Hefaistonu 2022). Vstupné na jednotlivé dny bude pro dospělé 300 korun v pátek nebo 400 Kč v sobotu či v neděli. Vstupenky na celou akci budou stát 600 Kč. Kdo si bude kupovat lístky až na hradě, měl by vědět, že je není možné hradit platebními kartami ani jinou bezhotovostní platební metodou.

O víkendu můžete nově využít mikrobus, který vás doveze z Lipníka až k hradu. Mikrobus zajišťuje JS Busy s.r.o. Platba je možná pouze v hotovosti. Bus odjíždí z vlakového nádraží v 10:00, 11:00, 13:30, 14:30, 15:25 a 16:35 hodin. Zpět z hradu k vlaku odjíždí v 10:30, 13:00, 14:00, 15:00, 16:10 a 17:10 hodin. Jednotná cena je 20 Kč na osobu (jednosměrná cesta).
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.