ÚvodAktualityHrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston
Kultura

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

  • 24. srpna 2023
Již 41. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 25. do 27. srpna 2023.
Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Lipníku nad BečvouOlomouckém kraji. Známý je po celém světě jako dějiště mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Mistři kovářského řemesla přijíždějí každoročně poslední srpnový víkend, aby zde vytvořili kovové sochy, které poté ozdobí buď samotný hrad, nebo ulice Lipníku nad Bečvou. Také letos se můžete těšit na mnoho tvůrců pracujících s kovem, kteří na Helfštýn zavítají. Pro návštěvníky festivalu je po celý víkend připraven bohatý kulturní program zahrnující kromě zážitku z práce kovářů i prohlídky hradu, koncerty nebo promítání.

hefaistonLetošní Hefaiston je již 41. ročníkem akce. Kovářská díla si prohlédnete v galerii na II. nádvoří a živé kovářské práce na III. nádvoří. Zde budou mít kováři svá hlavní pracoviště, včetně hradní kovárny, několika výhní a bucharů. Na tvorbu vlastního díla budou mít kováři či kovářské týmy tříhodinový interval. Pracovat budou v sobotu od 9 do 21 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Během práce můžete nahlédnout mistrům černého řemesla pod jejich šikovné ruce. Mimo to vás ohromí vás stovky exponátů nejvyšší kvality. Od architektonických doplňků až po cizelérské miniatury zde naleznete vše, co se dá z kovů vytvořit. Mimo to vás potěší kovářské soutěže nebo doprovodný prodej na louce pod hradem.

HelfštýnNávštěvníci se mohou těšit také na zajímavé koncerty a zábavní akce. V pátek 25. srpna proběhne od 18:00 koncert skupiny Medial Banana, ve 20:00 bude následovat koncert skupiny Martin Láska Band a od 22:00 přijde a řadu oblíbená fire show. V sobotu 26. srpna se mohou příchozí těšit na koncerty skupiny AtriButy v 16:00 hodin a Letní Kapely od 19:00 hodin. Ve 22:00 následuje filmové promítání a zábava pokračovat od 23:00 cimbálovou muzikou na louce před hradem. V neděli 27. srpna pak uvidíte Phoenix Dance show, a to v 13:30 hodin.

 

Otevírací doba hradu a minibus z Lipníku

Helfštýn HefaistonV pátek a sobotu bude hrad otevřen od 9:00 do 22:00 hodin, v neděli pak od 9:00 do 18:00 hodin (program končí ve 14:00 hodin slavnostním předáváním cen účastníkům Hefaistonu 2023). Vstupné na jednotlivé dny bude pro dospělé 300 korun, vstupenky na celou akci budou stát 600 Kč. Kdo si bude kupovat lístky až na hradě, měl by vědět, že je není možné hradit platebními kartami ani jinou bezhotovostní platební metodou.

O víkendu můžete nově využít mikrobus, který vás doveze z Lipníka až k hradu. Mikrobus zajišťuje JS Busy s.r.o. Platba je možná pouze v hotovosti. Bus odjíždí z vlakového nádraží každou hodinu (vždy ve čtvrt) od 9:15 do 17:15 hodin. Zpět z hradu k vlaku odjíždí v 9.45 až v 17:45 hodin. Jednotná cena je 20 Kč na osobu (jednosměrná cesta).
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2024

23. 8.25. 8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2024

42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Další aktuality

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
24. červenec 2024 17:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Olomouc žije flamenkem! Vychutnejte si Španělsko s Colores Flamencos

Za pravou španělskou atmosférou nemusíte cestovat tisíce kilometrů. S multižánrovým festivalem Colores Flamencos, který se koná od 25. do 28. července 2024, ji zažijete přímo v centru Olomouce. Čekají vás roztančená olomoucká náměstí, flamencové workshopy, koncerty, gastronomické večery a famózní galavečer. Virtuózní kytarista Pedro Navarro vystoupí na festivalu Colores ve svém představení Sueño Flamenco spolu s flamenkovými tanečnicemi Mamén Baños a Aidou Larou. Na kytaru a perkuse ho doprovodí Lluís Castañ a Kevin Muñoz. Jako vždy se můžete těšit na skvělou paellu, úžasná vína a také vystoupení umělců.
23. červenec 2024 7:58
Zážitky, Olomoucký kraj

Rytíři u hradu Bouzova pořádají přes léto turnaje na koních

Hrad Bouzov chysá po celou sezónu 2024 velmi zajímavé akce. V létě jsou všichni milovníci středověku a rytířského způsobu života zváni na kolbiště v hradním parku. Právě tam probíhají každý den představen středověkého divadla Traken, které vás přenese do období středověkých turnajů a rytířských klání v humorně laděném představení. Těšte se na rytířve zbroji, jezdecké dovednosti a souboje dřevců.
21. červenec 2024 6:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2024 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program.
18. červenec 2024 10:33
Letní sporty, Olomoucký kraj

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj