Úvod > Aktuality > Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston
Kultura

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

  • Vydáno24. srpna 2023
Již 41. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 25. do 27. srpna 2023.
Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Lipníku nad BečvouOlomouckém kraji. Známý je po celém světě jako dějiště mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Mistři kovářského řemesla přijíždějí každoročně poslední srpnový víkend, aby zde vytvořili kovové sochy, které poté ozdobí buď samotný hrad, nebo ulice Lipníku nad Bečvou. Také letos se můžete těšit na mnoho tvůrců pracujících s kovem, kteří na Helfštýn zavítají. Pro návštěvníky festivalu je po celý víkend připraven bohatý kulturní program zahrnující kromě zážitku z práce kovářů i prohlídky hradu, koncerty nebo promítání.

hefaistonLetošní Hefaiston je již 41. ročníkem akce. Kovářská díla si prohlédnete v galerii na II. nádvoří a živé kovářské práce na III. nádvoří. Zde budou mít kováři svá hlavní pracoviště, včetně hradní kovárny, několika výhní a bucharů. Na tvorbu vlastního díla budou mít kováři či kovářské týmy tříhodinový interval. Pracovat budou v sobotu od 9 do 21 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Během práce můžete nahlédnout mistrům černého řemesla pod jejich šikovné ruce. Mimo to vás ohromí vás stovky exponátů nejvyšší kvality. Od architektonických doplňků až po cizelérské miniatury zde naleznete vše, co se dá z kovů vytvořit. Mimo to vás potěší kovářské soutěže nebo doprovodný prodej na louce pod hradem.

HelfštýnNávštěvníci se mohou těšit také na zajímavé koncerty a zábavní akce. V pátek 25. srpna proběhne od 18:00 koncert skupiny Medial Banana, ve 20:00 bude následovat koncert skupiny Martin Láska Band a od 22:00 přijde a řadu oblíbená fire show. V sobotu 26. srpna se mohou příchozí těšit na koncerty skupiny AtriButy v 16:00 hodin a Letní Kapely od 19:00 hodin. Ve 22:00 následuje filmové promítání a zábava pokračovat od 23:00 cimbálovou muzikou na louce před hradem. V neděli 27. srpna pak uvidíte Phoenix Dance show, a to v 13:30 hodin.

 

Otevírací doba hradu a minibus z Lipníku

Helfštýn HefaistonV pátek a sobotu bude hrad otevřen od 9:00 do 22:00 hodin, v neděli pak od 9:00 do 18:00 hodin (program končí ve 14:00 hodin slavnostním předáváním cen účastníkům Hefaistonu 2023). Vstupné na jednotlivé dny bude pro dospělé 300 korun, vstupenky na celou akci budou stát 600 Kč. Kdo si bude kupovat lístky až na hradě, měl by vědět, že je není možné hradit platebními kartami ani jinou bezhotovostní platební metodou.

O víkendu můžete nově využít mikrobus, který vás doveze z Lipníka až k hradu. Mikrobus zajišťuje JS Busy s.r.o. Platba je možná pouze v hotovosti. Bus odjíždí z vlakového nádraží každou hodinu (vždy ve čtvrt) od 9:15 do 17:15 hodin. Zpět z hradu k vlaku odjíždí v 9.45 až v 17:45 hodin. Jednotná cena je 20 Kč na osobu (jednosměrná cesta).
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Další aktuality

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 78. sezonu zahájí ve čtvrtek 21. září 2023 díly Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.
Olomoucký kraj | Kultura

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

I když příjemně teplé letní dny pomalu ale jistě střídá chladný podzim, podmínky pro poznávání Česka jsou stále ideální. Vydejte se zavzpomínat na horké léto na safari v Zoo Olomouc a využijte letošních posledních příležitostí účastnit se komentovaných krmení.
Olomoucký kraj | Příroda

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 16. a 17. září 2023 už 41. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
Olomoucký kraj | Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany v Česku

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevírá po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Krásu varhanní hudby si vychutnáte 7., 11., 14. a 18. září 2023.
Olomoucký kraj | Kultura

Trofeo Niké Jeseníky startuje letos z Priessnitzových lázní!

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se zase po roce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od soboty 9. do neděle 10. září 2023 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1917 – 1975), ale i všem divákům, kteří se 23. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.
Olomoucký kraj | Zážitky

Rýžování zlata si můžete užít o víkendu ve Zlatých Horách

Novodobí zlatokopové si poměří o víkendu 26. a 27. srpna 2023 ve Zlatých Horách na Jesenicku své umění v rýžování zlata. Do tradiční soutěže se mohou zapojit i lidé, kteří rýžovací pánev dosud nedrželi v rukou. Akce s názvem "O putovní zlatou pánev starosty města" se koná v areálu Zlatokopeckých srubů.
Olomoucký kraj | Kultura

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Hrad Helfštýn ležící nedaleko Lipníka nad Bečvou znají dobře vyznavači kovářské výhně. V neděli 20. srpna 2023 zahájí správa hradu již 35. Kovářské fórum v historické hradní kovárně na 3. nádvoří Helfštýna. Mistry černého řemesla mohou návštěvníci vidět až do 25. srpna v rámci vstupu do hradu, a to v historické hradní kovárně.
Olomoucký kraj | Zážitky