Úvod > Aktuality > Na hradě Cornštejně se otevře nová vyhlídka
Na hradě Cornštejně se otevře nová vyhlídka
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Na hradě Cornštejně se otevře nová vyhlídka

  • Vydáno26. června 2022
První prázdninový den v pátek 1. 7. 2022 bude na zřícenině hradu Cornštejna u Bítova poprvé zpřístupněna vyhlídková plošina pro návštěvníky zbudovaná na zastřešení nového paláce na nádvoří. Během stavebních došlo k odtěžení sutin a sanaci klenby nového paláce, který byl poté zastřešen. Nová vyhlídka umožní návštěvníkům vidět okolí hradu zase z jiného úhlu.
cornštejnZřícenina hradu Cornštejn u Bítova nabídne letos několik novinek. Návštěvníkům bude od 1. července poprvé zpřístupněna vyhlídková plošina zbudovaná na zastřešení nového paláce na nádvoří hradu. Na prohlídkách se mohou zájemci seznámit i s novými archeologickými nálezy a výsledky výzkumů, které zdejší archeologové realizovali na začátku letošního roku. Od konce února se rozběhla další etapa záchranného archeologického výzkumu, který souvisel se sanací poškozené klenby sklepení západního nového paláce. Archeologické práce navázaly na první etapu z podzimu loňského roku, kdy bylo po obvodu paláce položeno sedm sond. Během probíhajícího výzkumu bylo postupně odstraněno souvrství o mocnosti zhruba dva až tři metry, a to v celé ploše paláce.
 
CornštejnV místě poškození klenby, tj. v severní polovině paláce, byl zásyp snížen až na původní podlahu. Po zdokumentování muselo dojít k odstranění části podlahy, aby byl poškozený segment klenby odhalen a následně odborně zpevněn. Klenba byla poškozena v důsledku pádu části severní boční stěny horního patra paláce. Podlahu, kterou lze datovat na přelom 14. a 15. stol., překrýval zásyp z druhé poloviny 15. století, jenž je předběžně interpretován jako destrukční horizont související s obléháním mezi léty 1464–1465 a následným částečným pobořením hradu. V jižní polovině paláce se v tomto zásypu podařily zachytit shořelé trámy dřevěné podlahy, které propadly z vyššího patra, zatímco v severní polovině se nacházela destrukce kachlových kamen. Zajímavostí je, že ač byl hrad nadále využíván, nebyl destrukční horizont o síle cca 80 cm odstraněn, a přízemí paláce tak mohlo být využíváno pouze v omezené míře. Na zásyp z 15. století byly po opuštění hradu navršeny další vrstvy převážně sutě, které vyplnily celé přízemí paláce.
 
CornštejnVýzkum se soustředil také na prostor schodišťového přístavku nového paláce. Ve spodní části této věžovité stavby se podařilo odhalit dvě nová schodiště, po kterých se budou moci návštěvníci poprvé, po několika stech letech, projít v letošní sezóně. Díky tomuto rozsáhlému archeologickému výzkumu a náročným stavebním pracím je nejzachovalejší část hradu po staletích opět přístupná od přízemí až po střechu!

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou je od července do října přístupný denně, a to od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné na hrad stojí 120 Kč.
Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Společnost Lodní doprava Vranov provozuje na Vranovské přehradě lodě Valentýna, Viktorie a Poseidon. Lodě vás vezmou na okružní plavby po přehradě a přes léto funguje i linkový provoz.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Další aktuality

10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
3.8.
2022
Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu

Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika