Úvod > Aktuality > Na hrad Točník se na podzim vrátí medvědi
Na hrad Tocník se na podzim vrátí madvedi
"> Na hrad Tocník se na podzim vrátí madvedi "> Medvídata Martin a Agáta, kterí najdou na Tocníku nový domov, koupil známý režisér zvírecích Vecernícku Václav Chaloupek "> Noví medvedi by meli hradní príkop oživit již letos na podzim
Památky

Na hrad Točník se na podzim vrátí medvědi

  • Vydáno28. května 2013
Na hradě Točníku žili mědvědi od roku 1994. V roce 2011 však zemřel zatím poslední z nich a medvědín tak zcela osiřel. Noví chlupatí nájemníci by se na hrad měli přestěhovat na podzim letošního roku. Půjde o chlupáče Agátu a Martina, kteří se letos v polovině ledna narodili Jaroslavu Káňovi z Veletic nedaleko Žatce.
Medvědi v hradním příkopuMedvědi na hradě Točník žili poměrně dlouhá léta, před dvěma lety však poslední točnický medvěd, Jarda, zamřel. Jednalo se o potomka původního páru medvědů, které daroval rumunský diktátor Nicolay Ceausescu československému prezidentovi Husákovi.

Noví medvědi by měli hradní příkop oživit již letos na podzim, do té doby tam však musí vyrůst nový medvědín, který bude splňovat náročnější požadavky na jejich chov. Dobrovolníci rozebrali jeho staré části a nyní připravují prostor pro novou stavbu, který by měla být třikrát větší. Se stavbou nového medvědína by se mělo začít během července.

Medvíďata Martin a Agáta, kteří najdou na Točníku nový domov, koupil známý režisér zvířecích Večerníčků Václav Chaloupek, který s nimi natáčí nový seriál s názvem Méďové na cestách. Medvědí sourozenci jsou druhá mláďata medvědů karpatských Uty a Bleska, které si chovatel ze Žatecka přivezl z rumunské zoologické zahrady.

Hrad Točník se nachází nedaleko města Žebráku a je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění, prolnutého prvky pozdějších stavebních úprav, např. sgrafitovou výzdobou purkrabského paláce. K pozoruhodným detailům patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV.


Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.