Úvod > Aktuality > Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!
Památky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

  • Vydáno15. září 2023
V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Karlova KorunaMalebný barokní zámek Karlova Koruna již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města Chlumec nad Cidlinou. Stejně tak jako toto město je s reprezentačním zámkem spjat i rod Kinských. Počátkem 18. století přizval k jeho stavbě hrabě František Ferdinand Kinský vynikající umělce své doby – českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Ti zámeckou budovu předali Kinským do užívání roku 1723.

Návštěvníci se do zámku od 16. září 2023 dostanou po novém chodníku, sloužit jim začne také nová pokladna v domě lovčího. Bude zde i prodej suvenýrů a expozice historie rodiny Kinských v období 20. století.

Equus KinskyZámek otevře také zcela nové prohlídkové prostory – jedná se o bývalou jízdárnu, konírnu a kočárovnu, kde se bude líbit všem milovníkům koní. Dozvíte se co je parforsní hon, kdo stál u zrodu Velké pardubické nebo který hrabě kapal hostům do čaje projímadlo... To vše je navíc podpořeno interaktivní online aplikací pro všechny generace. Zámek – stejně jako rod Kinských – je totiž spojen také s chovem koní. Díky tomu dokonce vzniklo nové plemeno Kůň Kinský (Equus Kinsky), od roku 2005 zařazeno mezi česká národní plemena koní. Jedná se o plemeno lehkých teplokrevných sportovních koní. Současný Svaz chovatelů koní Kinských eviduje v plemenné knize cca 200 chovných klisen a na desítku plemenných hřebců.

Mezi další novinky bude patřit interaktivní trasa zámeckým areálem "Choďte si Korunou". Díky ní poznáte zámecký areál jako nikdy předtím! Čeká vás nenáročná procházka interaktivním okruhem pro malé i velké. Navíc podpořená atraktivním obsahem v online aplikaci a komentářem hraběte Zdenka Radslava Kinského v podání herce Zdeňka Junáka.


Viva Karlova Koruna!

Karlova KorunaVšechny novinky budou pro zvídavé návštěvníky dostupné (po jejich slavnostním otevření) během běžné otevírací doby zámku. Co vám však nesmí uniknout je již avizovaná oslava 300 let Karlovy Koruny v sobotu 16. září. Připraven je Food festival s chutí Itálie – vybrané italské a středomořské delikatesy. Příjemnou atmosféru dne dokreslí pohodové italské písně, které zazpívají Giulia Catania, Roberto Caporali a Napoli Acustica.

Probíhat budou prohlídky jízdárny, konírny a kočárovny – prostory, které se po desítkách let chátrání a dvou letech rozsáhlé rekonstrukce poprvé otevírají. A premiéra čeká také nový zámecký vinný sklípek. Zároveň proběhne degustace italských vín z rodinného vinařství Gorghi Tondi. Milovníky umění a architektury bude určitě zajímat výstava mapující život a dílo fenomenálního architekta Santiniho Aichela, který se na sklonku svého života zasloužil i o podobu zámku Karlova Koruna. Vstupné na oslavu bude 50 Kč, ale nejsou do ní započítány prohlídky zámku, ty se hradí zvlášť.
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Další aktuality

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura