Úvod > Aktuality > Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky
Zážitky

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

  • Vydáno8. září 2023
Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 8. do 10. září 2023 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
ChemikChtěli byste se dostat do blízkosti skutečných vědců? Prohodit s nimi pár slov a zároveň si přitom zábavnou formou zaexperimentovat? Pak neváhejte a vypravte se od pátku 8. do neděle 10. září na Festival vědy 2023 do Brna! Akce je zdarma, otevřeno je vždy od 9 do 18 hodin.

Festival vědy a techniky najdete v krásných prostorách pavilonu A1 brněnského výstaviště. Ten se na tři dny promění kotel, ve kterém můžete z vroucí polévky vědy a techniky ochutnat rekordní počet populárně-vzdělávacích institucí.

formule simulatorChcete si postavit vlastní raketu nebo pozorovat atmosféru Slunce? Není výzkumníkům v Antarktidě moc zima? Jak pomůže elektronový mikroskop při odhalení pachatele? A jak se váží znečistěný vzduch? Doslova hlava kolem vám půjde z Divadla vědy! A až toho na vás bude moc, můžete se odreagovat třeba v nafukovacím planetáriu nebo si pořídit selfíčko s kosmonautem... Simulátor formule 1, poznávání bylinek i ptačích hlasů, ale taky třeba kyberbezpečnost – to je jen malý výčet aktivit, které na vás čekají. Mladší ročníky se jistě vrhnou na lego roboty v akci a virtuální realitu. No a ti úplně nejmladší ocení hasičskou techniku nebo možnost vytvořit si něco ze dřeva.

K návštěvě tohoto festivalu nepotřebujete nic jiného než touhu poznávat nové věci. Pak už se stačí zastavit od pátku 8. září do neděle 10. září 2023 na Výstavišti. Garantujeme, že hodina vám na to stačit nebude. Na své si tu totiž přijdou skutečně všichni: malí i velcí, rodiče i prarodiče, holky i kluci, pozemšťané i mimozemšťani. Pro nejzvídavější objevitele navíc chystáme soutěže o ceny.
 

Festival vědy s Akademií věd ČR

pravěkObydlí lovců, kteří žili na dně dnešní přehrady v Mohelně před 23 000 lety, pohled do lidského těla pomocí brýlí pro virtuální realitu, světelné zrcadlové bludiště, úniková hra nebo pokusy s kapalným dusíkem o teplotě -200 ˚C. Tyto a další aktivity si pro návštěvníky připravilo pět ústavů Akademie věd ČR – na festivalu se představí vědci a vědkyně brněnských pracovišť Akademie věd – Archeologického ústavu, Biofyzikálního ústavu, Botanického ústavu, Ústavu fyziky materiálů a Ústavu přístrojové techniky. Jak mohlo vypadat obydlí skupiny pravěkých lovců, kteří žili na území dnešního Mohelna v době, kdy kontinentální ledovec dosahoval až do poloviny dnešního Polska, ukážou badatelé a badatelky Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

mikroskopProč je DNA dvoušroubovice? A proč je její struktura důležitá? K čemu slouží chromozomy a jakými technikami je možné je pozorovat? Můžeme přepisovat genomy rostlin, živočichů nebo dokonce i člověka? Odpovědi na tyto otázky, ale i další informace se dozví zájemci ve stánku Biofyzikálního ústavu AV ČR. Pro zájemce je připravena také práce s mikroskopem, brýle pro virtuální realitu, které umožní pohled do tajuplných zákoutí lidského těla! Vědci a vědkyně Botanického ústav AV ČR si připravili téma péče o kvalitu vody v souladu s přírodou. Dospělí i dětští příchozí se dozví, jaká přírodě blízká opatření lze využít, aby byla kvalita vody v jezírkách, rybníčcích a jiných biotopech vyhovující, anebo jak udržovat vodu čistou.

vědaNa praktických experimentech je založena expozice Ústavu fyziky materiálů AV ČR. Návštěvníci si například vyzkouší, jakou sílu potřebují k přetržení ocelového drátu a jestli je nic pevnější než ocel. Ústav přístrojové techniky AV ČR v průběhu tří festivalových dnů představí vědci a vědkyně svůj výzkum zábavnou formou. V pátek na malé i dospělé čekají nevšední zážitky, pokusy a ukázky na téma Základy kryogeniky aneb pokusy, při kterých mrazí! Sobotní téma ovládnou lasery, které se využívají ve všech oblastech lidské činnosti od výroby aut až po operace očí. Expozici doplní také světelné zrcadlové bludiště. Neděle bude patřit hraní: zvídaví návštěvníci se mohou proměnit ve vědce a zábavnou formou si osvojit základy chemie či fyziky. Pro děti je také připravena chemická laboratoř Matelab – věda sbalená na doma.
BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Další aktuality

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě

Téměř hodinová okružní plavba, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
Praha | Zážitky

Stříbrné vánoční dny začaly v Letňanech

Od 7. do 10. prosince 2023 se rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO Praha světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů přinesou na 10 000 tipů na vánoční dárky. Stříbrné vánoční dny patří již tradičně k adventnímu období a letos vám opět nabídnou možnost, jak si v klidu užít předvánoční atmosféru, pohodlně nakoupit vše potřebné na jednom místě a naladit se na vánoční vlnu.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura