!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Březnici se otevřel nový prohlídkový okruh zaměřený na Ferdinanda II. Tyrolského a jeho tajnou lásku
Na Březnici se otevřel nový prohlídkový okruh zaměřený na Ferdinanda II. Tyrolského a jeho tajnou lá
"> "> "> ">
Památky

Na Březnici se otevřel nový prohlídkový okruh zaměřený na Ferdinanda II. Tyrolského a jeho tajnou lásku

  • Vydáno16. října 2021
Zámek Březnice na Příbramsku rozšířil návštěvnické okruhy o expozici nazvanou Renesance na dotek. Jejím hlavním tématem je cyklus renesanční grafiky Kolovratská svatba od Zikmunda Elsassera z roku 1580, kterou doplňují audiovizuální prvky a možnost interaktivního zapojení návštěvníků. Okruh je zaměřen na osudy arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové, což byla arcivévodova tajná láska. Návštěvníci mají také jedinečnou možnost prohlédnout si na okruhu audiovizuální prezentaci a renesanční grafické originály cyklu Kolowratská svatba vytvořeného Zikmundem Elsasserem z roku 1580.
BřezniceRenesance na zámku Březnice je zhmotněna v podobě jedinečného mobiliárního fondu, cyklu renesanční grafiky Kolowratská svatba od významného evropského malíře Zikmunda Elsassera z roku 1580, jenž byl v loňském roce poprvé v historii přeložen do českého jazyka a představen v rámci audiovizuální prezentace. Tématem renesanční grafiky byly skutečné události, jejichž strůjcem byl arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský, do roku 1564 místodržící v Čechách, od roku 1567 v Tyrolsku. Na březnickém zámku pojal v roce 1557 tajným sňatkem za ženu Filipínu Welserovou, která zde žila u své tety Kateřiny z Lokšan.

BřezniceNová expozice využívá audiovizuální prvky, mimo jiné hologramy. V některých částech je možný i interaktivní přístup návštěvníků, třeba v případě šermířské techniky nebo střelby kuší. Výstava zahrnuje i dokumenty představující renesanci na březnickém zámku nebo dotykové moduly přibližující historický mobiliář. Návštěvníci mohou zhlédnout i autentické renesanční interiéry, zejména Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která je nejstarší zámeckou knihovnou v Čechách, spolu s hodovní renesanční síní.

Do konce roku bude zámek otevřený o říjnových víkendech a dále na státní svátek 28. října. V sobotu 4. prosince bude hostit adventní koncert Chairé a Codex Temporis. Třetí adventní sobotu 11. prosince nabídne správa zámku prohlídky zaměřené na dobu adventní a vánoční.
 
Renesanční zámek Březnice

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.

Březnice

Březnice

Co byste neměli přehlédnout v Březnici, městečku ležícím na rozhraní jižních a středních Čech jižně od Příbrami? Největší pozornost samozřejmě přitahuje renesanční zámek, ale jsou tu také dva pěkné kostely, zbytky židovského ghetta se synagogou, kamenný most zdobený sochami a malebné okolí.

Další aktuality