!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Perníkové chaloupce čeká na příchozí vánoční inspirace
V Perníkové chaloupce čeká na příchozí vánoční inspirace
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

V Perníkové chaloupce čeká na příchozí vánoční inspirace

  • Vydáno5. prosince 2021
V prosinci se muzeum perníku v perníkové chaloupce u hradu Kunětická Hora nedaleko Pardubic obléká do sváteční vánoční výzdoby. Tradiční vůni perníku doplňuje řada různě nazdobených vánočních stromečků a dekorací. Perníková chaloupka zůstává vyzdobena po celý prosinec, až do 31. 12. 2021.
perníkNavštivte Království perníku pod hradem Kunětická hora u Pardubic. Během prosince se Muzeum perníku Perníková chaloupka obléká do sváteční vánoční výzdoby. Tradiční vůni perníku doplňuje řada různě nazdobených vánočních stromečků a dekorací, přičemž dominují netradiční ozdoby ze slámy, papíru, provázků, nití, ovoce, lineckého pečiva a perníčků. Ozdoby, z nichž návštěvníka osloví zručnost a laskavá duše jejich tvůrců... 

V kamnech Perníkářské dílny Ježibaby hoří a praská dřevo, Medovému ráji dominuje betlém z perníku. Pro děti je zvlášť atraktivní Ježíškovo nebe s ohnivým peklem pod Perníkovou chaloupkou pro všechny, co dle vzoru Jeníčka a Mařenky "kradou jako straky"...
 

Víkendová prohlídka perníkové chaloupky

Perníková chaloupkaPro rodiny s dětmi je nejlepší zvolit víkendový program "Prohlídka perníkové chaloupky". Ten se koná po celý prosinec, vždy v sobotu a neděli v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Přes Vánoce 23. – 26. 12. bude zavřeno, 27. – 31. 12. se však můžete objednat.

Objednávku proveďte přes webový formulář na stránce Perníkové chaloupky. Zakoupením "vstupního víza" získáte právo zúčastnit se klubového zážitkového programu v roli, kterou si vyberete a na kterou jako bonus dostanete přiměřené životní dávky, které lze jednoduše přirovnat ke stravenkám. Jednotné vstupné na osobu je za 100 korun.
 

Letošní unikát – betlém podle Karla Svolinského

Betlém Karel SvolinskýMimořádně významným počinem se letos stala instalace obrovského perníkového betlému podle Karla Svolinského v Rytířském sále Lovčího zámečku (z roku 1882), který je zpracováním i velikostí je světovým unikátem. Betlémy, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu, tak téměř vždy jsou jejich figurky statické. Ilustrace Karla Svolinského v knihách Český rok ale takové rozhodně nejsou. Postavy mají většinou pěkně zostra nakročeno, některé dokonce běží, a pokud některé v pohybu nejsou, tak přesto něco dělají nebo zcela jasně svým výrazem k něčemu směřují. Ze všech ilustrací tryská ryzost, opravdovost a přímost. Karel Svolinský by se asi divil, co se přihodilo jeho nakresleným figurkám.

Aleš Vostřez roku 2019 tyto ilustrace vyřezal jako dřevěné formy, z kterých napekl perníky. Vytvořil tak z jednotlivých figurek společenství a nasměroval ho ke Kristu. Vznikl tak ojedinělý lidový betlém, který je plný života a radosti. Letos je tento nádherný betlém o 26 figurách vidět právě v Perníkové chaloupce.
Vlakem na starý hrad za drakem a dále do útulny U všech čertů v Perníkové chaloupce

Vlakem na starý hrad za drakem a dále do útulny U všech čertů v Perníkové chaloupce

Putování nejen pro děti kolem Pardubic. Vlakem přijedete do stanice Stéblová, ležící na trati ve směru Pardubice – Hradec Králové, po značené cestě se vydáte převážně lesem na hrad Kunětická hora (cca 5 km), kde vás čeká veliký starý drak a poté se vrátíte na parkoviště pod hradem – tam zajisté nepřehlédnete směrové ukazatele k Perníkové chaloupce, která je vzdálena přibližně 250 m.

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.