Úvod > Aktuality > Muzeum Českého ráje v Turnově láká děti na zábavnou interaktivní stezku
Na stezce poznáte fyzikální ci optické vlastnosti drahých kamenu
"> Na stezce poznáte fyzikální ci optické vlastnosti drahých kamenu "> V muzeu poznáte drahé kameny od jejich vzniku ke zpracování "> Soucátní muzea je také obchod s drahými kameny a šperky
Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově láká děti na zábavnou interaktivní stezku

  • Vydáno13. července 2018
Vydejte se na Cestu kamene v Muzeu Českého ráje – tato stezka provází své "cestovatele" zábavnou formou stálými výstavami muzea. Navštívíte tak expozici mineralogie, drahých kamenů a etnografie. S sebou na Cestu kamene dostanete pracovní list, který není tradičním didaktickým materiálem klasického formátu, ale jedná se o pestrou skládanku – hru, kterou si v expozicích postupně poskládáte.
AmetystMuzeum Českého ráje v Turnově připravilo pro děti a zvídavé návštěvníky interaktivní hru. Jedná se o zábavnou stezku muzeem, která plynule provede návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk.

Cestou poznáte fyzikální či optické vlastnosti drahých kamenů a také jak obtížné je rozeznat pravý drahý kámen od napodobeniny. Při plnění úkolů je však třeba zapojit nejen hlavu, ale také jemnou a hrubou motoriku. V rýžovišti si děti mohou samy najít český granát nebo přesunout vozík s těžkým nákladem.

Součátní muzea je také obchod s drahými kameny a šperky, kde si můžete zakoupit suvenýry v podobě sbírkových kamenů z České republiky i ze zahraničí, drobné kamenářské zboží, sklo a keramiku, stejně jako šperky nejen z českých granátů. Obchod nabízí i odbornou a populárně-naučnou literaturu z oblasti kamenářství a regionálních dějin. Prodejna je otevřena v provozní době muzea (od října do dubna denně od 9 do 16 hodin), a to i v sobotu a neděli, jako jediná v srdci Českého ráje. Jednotlivé činnosti jsou koncipovány tak, aby se bavily chlapci i děvčata, kteří se stávají mineralogy, brusiči, klenotníky. „Cestovatelé“ mají možnost během této stezky pracovat nejen s kopiemi sbírkových předmětů, ale také s originály.
Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje nabízí interaktivní expozici o přírodě. Nachází se v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Další aktuality