Úvod > Aktuality > Moravská galerie v Brně zve v sobotu na výstavy pouze za 50 Kč
Moravská galerie v Brne zavádí od prosince volný vstup do stálých expozic
"> Moravská galerie v Brne zavádí od prosince volný vstup do stálých expozic "> Stálé sbírky Moravské galerie ve trech brnenských palácích skrývají cetné umelecké poklady z ruzných dob "> Moderní a soucasné umení si lze prohlédnout v Pražákove paláci
Kultura

Moravská galerie v Brně zve v sobotu na výstavy pouze za 50 Kč

  • Vydáno15. listopadu 2018
Moravská galerie v Brně láká návštěvníky na mimořádnou nabídku. V sobotu 17. listopadu na státní svátek Den boje za svobodu a demokracii budou přístupné všechny krátkodobé výstavy za speciální vstupné 50 korun! Stálé expozice zůstávají i nadále přístupné zcela zdarma.
Místodržitelský palácMoravská galerie v Brně zpřístupní v sobotu 17. listopadu 2018 návštěvníkům všechny výstavy této instituce pouze za 50 Kč. Aktuáůně tak bud možné bezplatně navštívit výytavu Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře v Místodržitelském paláci, Jiří Kuhnert: Sketch the dream v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu, Inez Tuschnerová a Tomáš Hlavina v Pražákově paláci a V kůži Dušana Jurkoviče v Jurkovičově vile.

Stálé expozice galerie jsou po celý rok přístupné zcela zdarma. Moravská galerie se jako první veřejné muzeum umění v České republice rozhodla trvale zrušit vstupné do stálých expozic. Bezplatný vstup zde byl zaveden již před pěti lety, v prosinci 2013. Zcela zdarma se můžete seznámit s bohatými uměleckými sbírkami v expozici moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v budově Uměleckoprůmyslového muzea.


Co uvidíte ve stálých sbírkách Moravské galerie

Pražákův palácStálé sbírky Moravské galerie ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Stálá výstava Umění od gotiky po 19. století v Místodržitelském paláci představuje nejcennější exponáty evropského umění ze sbírek MG – díla neznámých středověkých mistrů, Lucase Cranacha, Paola Paganiho, Bernarda Strozziho, Franze Antona Maulbertsche, Ondřeje Schweigla aj., doplněné o díla zapůjčená z dalších institucí. Jedinečnou novinkou bude monumentální obraz Jožo Uprky Jízda králů (1897), který byl kompletně zrestaurován, a po 35 letech se vrací zpět do Brna. Ústředním motivem expozice je potom obraz Petra Pavla Rubense Hlava Medúsy.

Uměleckoprůmyslové muzeum představující užité umění a design zachycuje vývoj a stylové proměny nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých kovů od středověku do počátku 20. století. Z renesanční tvorby upoutá soubor italské majoliky či zlacená svatební truhla zvaná cassoni. V barokním sále vyniká kolekce rytých a broušených pohárů, bruselskou dílnu Urbana Leynierse prezentuje tapisérie Kimónova bitva z první čtvrtiny 18. století. Mezi exponáty 19. století zaujme vranovská kamenina inspirovaná anglickým wedgwoodem či série židlí Thonet.

Umprum BrnoModerní a současné umění si lze prohlédnout v Pražákově paláci. Expozice zde představuje práce tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy, jejichž díla jsou ve sbírce MG velmi dobře zastoupena – Františka Foltýna, Vincence Makovského a Linku a Antonína Procházkovy, dále pak Václava Špálu, Emila Fillu, Josefa Čapka či Otto Gutfreunda. Tvůrčí aktivita kubistických malířů, sochařů a architektů v oblasti užitého umění je připomenuta některými zásadními díly Vlastislava Hoffmana, Pavla Janáka nebo Josefa Gočára. Obrazy a sochy jsou doplněny kresbami, fotografiemi a užitým uměním, které vznikaly často v úzkých souvislostech s volným uměním.

Do Moravská galerie se můžete vypravit celoročně, od středy do neděle, mezi 10 a 18 hodinou, ve čtvrtek je otevřeno až do 19 hodin. Vstupy do stálých expozic jsou pro všechny návštěvníky zdarma, ovšem pokud chcete přispět na provoz uměleckých sbírek, můžete zaplatit dobrovolné vstupné.
Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika