Úvod > Aktuality > Moravská galerie v Brně zve v sobotu na výstavy pouze za 50 Kč
Moravská galerie v Brne zavádí od prosince volný vstup do stálých expozic
Kultura

Moravská galerie v Brně zve v sobotu na výstavy pouze za 50 Kč

  • Vydáno15. listopadu 2018
Moravská galerie v Brně láká návštěvníky na mimořádnou nabídku. V sobotu 17. listopadu na státní svátek Den boje za svobodu a demokracii budou přístupné všechny krátkodobé výstavy za speciální vstupné 50 korun! Stálé expozice zůstávají i nadále přístupné zcela zdarma.
Místodržitelský palácMoravská galerie v Brně zpřístupní v sobotu 17. listopadu 2018 návštěvníkům všechny výstavy této instituce pouze za 50 Kč. Aktuáůně tak bud možné bezplatně navštívit výytavu Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře v Místodržitelském paláci, Jiří Kuhnert: Sketch the dream v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu, Inez Tuschnerová a Tomáš Hlavina v Pražákově paláci a V kůži Dušana Jurkoviče v Jurkovičově vile.

Stálé expozice galerie jsou po celý rok přístupné zcela zdarma. Moravská galerie se jako první veřejné muzeum umění v České republice rozhodla trvale zrušit vstupné do stálých expozic. Bezplatný vstup zde byl zaveden již před pěti lety, v prosinci 2013. Zcela zdarma se můžete seznámit s bohatými uměleckými sbírkami v expozici moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v budově Uměleckoprůmyslového muzea.


Co uvidíte ve stálých sbírkách Moravské galerie

Pražákův palácStálé sbírky Moravské galerie ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Stálá výstava Umění od gotiky po 19. století v Místodržitelském paláci představuje nejcennější exponáty evropského umění ze sbírek MG – díla neznámých středověkých mistrů, Lucase Cranacha, Paola Paganiho, Bernarda Strozziho, Franze Antona Maulbertsche, Ondřeje Schweigla aj., doplněné o díla zapůjčená z dalších institucí. Jedinečnou novinkou bude monumentální obraz Jožo Uprky Jízda králů (1897), který byl kompletně zrestaurován, a po 35 letech se vrací zpět do Brna. Ústředním motivem expozice je potom obraz Petra Pavla Rubense Hlava Medúsy.

Uměleckoprůmyslové muzeum představující užité umění a design zachycuje vývoj a stylové proměny nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých kovů od středověku do počátku 20. století. Z renesanční tvorby upoutá soubor italské majoliky či zlacená svatební truhla zvaná cassoni. V barokním sále vyniká kolekce rytých a broušených pohárů, bruselskou dílnu Urbana Leynierse prezentuje tapisérie Kimónova bitva z první čtvrtiny 18. století. Mezi exponáty 19. století zaujme vranovská kamenina inspirovaná anglickým wedgwoodem či série židlí Thonet.

Umprum BrnoModerní a současné umění si lze prohlédnout v Pražákově paláci. Expozice zde představuje práce tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy, jejichž díla jsou ve sbírce MG velmi dobře zastoupena – Františka Foltýna, Vincence Makovského a Linku a Antonína Procházkovy, dále pak Václava Špálu, Emila Fillu, Josefa Čapka či Otto Gutfreunda. Tvůrčí aktivita kubistických malířů, sochařů a architektů v oblasti užitého umění je připomenuta některými zásadními díly Vlastislava Hoffmana, Pavla Janáka nebo Josefa Gočára. Obrazy a sochy jsou doplněny kresbami, fotografiemi a užitým uměním, které vznikaly často v úzkých souvislostech s volným uměním.

Do Moravská galerie se můžete vypravit celoročně, od středy do neděle, mezi 10 a 18 hodinou, ve čtvrtek je otevřeno až do 19 hodin. Vstupy do stálých expozic jsou pro všechny návštěvníky zdarma, ovšem pokud chcete přispět na provoz uměleckých sbírek, můžete zaplatit dobrovolné vstupné.
Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

Špilberk zve na pohodovou adventní atmosféru. Přidá se i vila Tugendhat

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk a do vily Tugendhat. Na hrad se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program značně omezený, ale o to lepší bude letos a přidá se i vila Tugendhat se svým vánočním programem.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda