Úvod > Aktuality > Advent v Olomouci začne už v pátek
Zdroj foto: OK-tourism.cz
Zážitky

Advent v Olomouci začne už v pátek

  • Vydáno17. listopadu 2022
Vánoční trhy s bohatým kulturním programem již od pátku 18. listopadu oživí centrum města, ulice se rozezní vánočními koledami a náměstí se rozzáří duchem Vánoc. Vychutnat si tu můžete tradičně horký punč s pohledem na dominantu města a památku UNESCO – Sloup Nejsvětější Trojice. Vánoční trhy 2022 se v Olomouci konají od 18. 11. do 23. 12. 2022.
Advent v OlomouciOlomoucké vánoční trhy tradičně nabízí neopakovatelnou předvánoční atmosféru uprostřed historické Olomouce, která patří mezi památky UNESCO. Nemusíte jezdit do Salzburku či Vídně, hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem najdete právě v Olomouci. Na trzích bude u vánočního stromu tradičně fungovat Ježíškův poštovní úřad, kde mohou děti napsat a namalovat svá přání, či vyrobit dárek v Ježíškově dílně. Ježíškova pošta se otevře hned první den, tedy v pátek 18. listopadu v 10:00 hodin, kdy se poprvé otevře.

olomouc vánoceAdventní trh v Olomouci naplní program, který se zaměřuje jak na duchovní rozměr adventu, tak na zábavu a kvalitní umění v široké paletě žánrů. Na své si přijdou fanoušci rocku, jazzu, popu, folku, blues, folklóru, filmu, baletu i vánočních koled, studenti, rodiče s dětmi, dospělí i party kamarádů. Během pěti týdnů se lidem představí bluegrass a country band Poutníci, Orchestr Jaroslava Ježka, finalistka Československé Superstar Alžběta Kolečkářová a nejlepší olomoucké kapely a interpreti – namátkou Bluesberg, Isbina, Lukáš Mareček s hosty, Hazydecay, Olomoucký dixieland jazz band, Natálie Tichánková & 4Good, Terez Wrau a řada dalších. Nejnavštěvovanější akcí je každoročně rozsvícení vánočního stromečku, které letos bude v neděli 20. 11. od 18:00 hodin. Poté  následuje vánoční koncert Báry Basikové. Nebude chybět ani tradiční zpívání koled s Deníkem a dětským souborem Kassiopea nebo průvod čertů Krampusů.
 

Pravý Norimberský punč, obří kolo a rodinné filmy

punčVánoční trhy v Olomouci také nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu Norimberského vína a punče. Složení vína je přísně kontrolováno a po generace je receptura každého výrobku stejná. V nabídce nechybí přes 10 druhů vína a punčů, veškerý sortiment je prodáván i jako dárkové litrové balení. Tradiční stánky také nabídnou na náměstích a tržnici inspiraci na vánoční dárky i oblíbené občerstvení. Určitě nebude chybět keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky, včelí produkty, zimní doplňky a řada dalších. Kromě punče přijdou vhod uzeniny, grilovaná masa, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky nebo čerstvé trdelníky.

kolo OlomoucVyloženě rodinnou atmosféru chce navodit série oblíbených českých filmů, které se budou promítat přímo na náměstí – Jak dostat tatínka do polepšovny, Anděl páně, Nesmrtelná teta a další. Připraven je také oblíbený večer Česko zpívá koledy, do kterého se v jeden čas zapojují lidé po celé České republice. Kromě programu na pódiu pořadatelé nabízejí i řadu dalších atrakcí – obří třicetimetrové vyhlídkové kolo na tržnici, vánoční stezku s vyhlídkami na město, dětský historický kolotoč, tradiční zvoničku a dílničky na Horním náměstí, nebo vyřezávaný betlém na Dolním náměstí.
Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Další aktuality

Přehlídka filmové animace láká do Olomouce

Olomouc zažije faustovské procitnutí v podobě čtyřdenního festivalu současného umění a pohyblivého obrazu PAF Olomouc, který se koná ve dnech 1. až 4. prosince 2022. V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy v kulisách současného světa. Nejprominentnější součástí faustovského mýtu je metamorfóza, čili změna fyzického, psychického a duševního stavu jedince a společnosti. Právě metamorfóza protkává všechny hudební a vizuální performance, výstavy, projekce a workshopy. Na toto téma navazuje i série otázek, které mýtus podrobují zevrubné i hlubinné analýze.
Olomoucký kraj | Kultura

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Skleníky Flory Olomouc ve Smetanových sadech patří k největším v ČR. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny – s vyjímkou zimních měsíců – téměř po celý rok. V listopadu je tu otevřeno o víkendech, vždy od 9:30 do 16:00 hod.
Olomoucký kraj | Příroda

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2022 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
Olomoucký kraj | Životní styl