Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival dokumentárních filmů zaplní Jihlavu filmem
Kultura

Mezinárodní festival dokumentárních filmů zaplní Jihlavu filmem

  • Vydáno22. října 2015
Milovníci kinematografie pozor! Blíží se největší svátek dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Letošní Ji.hlava je objevitelská, přeneseně i doslova. Z více než 3 400 přihlášených titulů bylo do programu zařazeno 233 snímků, dalších 21 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 34 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 6 v evropské premiéře. Na letošní Ji.hlavě opět není film a dění kolem něj zdaleka jediným tématem. Město ožije řadou autorských čtení, koncertů, divadelních představení či výstav.

Více než 3 400 snímků se přihlásilo na jihlavský filmový festival, který se již tradičně řadí mezi neopomenutelné body českého i světového kinematografického dění.

Do svého kalendáře si zapište dny 27. říjen až 1. listopad, kdy se centrum Vysočiny promění v Mekku cinefilů.  

Ji.hlava je největší festival dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a představuje křižovatku propojující filmové profesionály napříč těmito oblastmi. Ji.hlavský program pro filmové profesionály je tedy ideálním místem, kde se mohou talentovaní producenti představit po boku ostatních filmových profesionálů a zvýšit svůj potenciál tvorbou nových, originálních a úspěšných projektů.

Letošní otevřený program pro filmové profesionály také nabízí tři dny plné zajímavých diskuzí, kdy můžete vybírat mezi mnoha panely, které se tematicky pohybují od představení jednotlivých filmových škol přes užitečné praktické tipy o tom, jak může Státní fond kinematografie pomoci s financováním připravovaných dokumentů, až po seznámení se s prací severských televizí nebo možností spolupráce s balkánskými zeměmi.

Ambicí festivalu je zároveň napomoci mezinárodnímu rozšíření českých děl a umožnit spolupráci se zkušenými zahraničními distributory a festivaly, proto je letos poprvé součástí programu pro filmové profesionály i celodenní konferenční setkání evropských distributorů experimentálních filmů s titulem Konference Fascinace.

 

Zábava na každém kroku

Každý rok je součástí festivalu i pracovní zóna pro filmové profesionály, ve kterém se mohou setkávat a diskutovat nad svými projekty. Tento rok poprvé bude tímto prostorem stan, který jsme pro vás připravili ve spolupráci se Státním fondem kinematografie.

Ve dne bude Industry zóna sloužit jako meeting point pro hosty z filmové branže, ale od 20:00 do 24:00 bude přístupná veřejnosti. Návštěvníci si zde budou mocí vybrat z široké nabídky nápojů, objednat si něco malého k zakousnutí, nebo se i připojit na internet a sdílet své zkušenosti z festivalu. Industry zónu najdete za kinem Dukla.
 

Telč a Třebíč na skok

Pokud si plánujete udělat v Jihlavě prodloužený víkend, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedalekých měst Telč a Třebíč. Obě jsou jenom pár kilometrů od festivalového místa a krása jejich památek za výlet rozhodně stojí.

V Telči se snadno přenesete do období renesance, a to díky unikátní architektuře zapsané na seznamu UNESCO. Nejenom nádherný zámek, ale i měšťanské domy se zdobenými štíty dodávají městu pohádkovou atmosféru.

Naopak magičnost bude cítit na každém kroku ve městě Třebíč, kde se dochovala pitoreskní židovská čtvrť či židovský hřbitov.