Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival dokumentárních filmů zaplní Jihlavu filmem
Jihlavu oživí nejenom film, ale i divadlo ci rada koncertu a výstav
Kultura

Mezinárodní festival dokumentárních filmů zaplní Jihlavu filmem

  • Vydáno22. října 2015
Milovníci kinematografie pozor! Blíží se největší svátek dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Letošní Ji.hlava je objevitelská, přeneseně i doslova. Z více než 3 400 přihlášených titulů bylo do programu zařazeno 233 snímků, dalších 21 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 34 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 6 v evropské premiéře. Na letošní Ji.hlavě opět není film a dění kolem něj zdaleka jediným tématem. Město ožije řadou autorských čtení, koncertů, divadelních představení či výstav.

Více než 3 400 snímků se přihlásilo na jihlavský filmový festival, který se již tradičně řadí mezi neopomenutelné body českého i světového kinematografického dění.

Do svého kalendáře si zapište dny 27. říjen až 1. listopad, kdy se centrum Vysočiny promění v Mekku cinefilů.  

Ji.hlava je největší festival dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a představuje křižovatku propojující filmové profesionály napříč těmito oblastmi. Ji.hlavský program pro filmové profesionály je tedy ideálním místem, kde se mohou talentovaní producenti představit po boku ostatních filmových profesionálů a zvýšit svůj potenciál tvorbou nových, originálních a úspěšných projektů.

Letošní otevřený program pro filmové profesionály také nabízí tři dny plné zajímavých diskuzí, kdy můžete vybírat mezi mnoha panely, které se tematicky pohybují od představení jednotlivých filmových škol přes užitečné praktické tipy o tom, jak může Státní fond kinematografie pomoci s financováním připravovaných dokumentů, až po seznámení se s prací severských televizí nebo možností spolupráce s balkánskými zeměmi.

Ambicí festivalu je zároveň napomoci mezinárodnímu rozšíření českých děl a umožnit spolupráci se zkušenými zahraničními distributory a festivaly, proto je letos poprvé součástí programu pro filmové profesionály i celodenní konferenční setkání evropských distributorů experimentálních filmů s titulem Konference Fascinace.

 

Zábava na každém kroku

Každý rok je součástí festivalu i pracovní zóna pro filmové profesionály, ve kterém se mohou setkávat a diskutovat nad svými projekty. Tento rok poprvé bude tímto prostorem stan, který jsme pro vás připravili ve spolupráci se Státním fondem kinematografie.

Ve dne bude Industry zóna sloužit jako meeting point pro hosty z filmové branže, ale od 20:00 do 24:00 bude přístupná veřejnosti. Návštěvníci si zde budou mocí vybrat z široké nabídky nápojů, objednat si něco malého k zakousnutí, nebo se i připojit na internet a sdílet své zkušenosti z festivalu. Industry zónu najdete za kinem Dukla.
 

Telč a Třebíč na skok

Pokud si plánujete udělat v Jihlavě prodloužený víkend, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedalekých měst Telč a Třebíč. Obě jsou jenom pár kilometrů od festivalového místa a krása jejich památek za výlet rozhodně stojí.

V Telči se snadno přenesete do období renesance, a to díky unikátní architektuře zapsané na seznamu UNESCO. Nejenom nádherný zámek, ale i měšťanské domy se zdobenými štíty dodávají městu pohádkovou atmosféru.

Naopak magičnost bude cítit na každém kroku ve městě Třebíč, kde se dochovala pitoreskní židovská čtvrť či židovský hřbitov.

Další aktuality

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.
Kraj Vysočina | Památky

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 24. až 29. října 2023 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Bude to více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy z podzemí charkovského metra, seniorky na kolech, fenomén deep fake i televizní pastory, kteří ovlivňují mezinárodní politiku USA. Chybět nebudou ani filmy natočené umělou inteligencí nebo portrét francouzského bestsellerového spisovatele Édouarda Louise. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématu jídla, vesmíru, vody, komunit nebo umělé inteligenci. Festival zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka, který nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
Kraj Vysočina | Zážitky