Úvod > Aktuality > Marienbad Film Festival nabídne nabídne divákům experiment i filmovou klasiku
Marienbad Film Festival nabídne nabídne divákům experiment i filmovou klasiku
"> "> ">

Marienbad Film Festival nabídne nabídne divákům experiment i filmovou klasiku

Vydáno 28. srpna 2019 Kultura
Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna 2019, představí v sekci Retrospektiva režiséra Alaina Resnaise restaurovaným snímkem Loni v Marienbadu a herečku Audrey Hepburn. Hostem festivalu bude jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů Bence Fliegauf. V hlavní sekci Theatre Electrique osobně uvedou snímky oceňovaný argentinský režisér Eduardo Williams, který přijede spolu s hercem Nahuelem Pérez Biscayartem. Svoji tvorbu v této sekci představí i čeští tvůrci: Roman Štětina, Bohdan Karásek a Jan Kačena.

Současné filmové tvorbě v oblasti experimentu formy a narace se věnuje hlavní sekce festivalu Marienbad Film Festival, nazvané Theatre Electrique, ve které se představí čeští i zahraniční tvůrci.
 
Argentinský režisér Eduardo Williams, jehož krátké filmy byly uvedeny v sekcích filmového festivalu v Cannes, celovečerní debut Lidská vlna získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu, uvede v Mariánských Lázních svůj poslední krátký snímek Parsi. Produkčně na něm spolupracovali herec Nahuel Pérez Biscayart, který byl nominovaný za herecký výkon v dramatu Robina Campilla 120 BPM (držitel Velké ceny poroty Cannes 2017) na Evropskou filmovou cenu.

Na festival dorazí i nadějná francouzská filmová dvojice Esther Mysius a Camille Rouaud, kteří přivezou svůj krátkometrážní debut Gueule d'Isère a jejich nový projekt z Mongolska Blanc Ninja.

Domácí scénu bude reprezentovat trojice českých režisérů. Bohdan Karásek (*1978) rozvíjí v konverzačním titulu Karel, já a ty úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život, potažmo o obecné životní situaci člověka kolem třicítky z ženského i mužského pohledu, teď a tady. Roman Štětina (*1986) představí triptych svých nových prací. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena (*1982) ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu. Do programu je zařazen například jeho „léblovský film“ Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí.

Sekce Retrospektiva je věnována dvěma ikonám filmového světa: režisérovi Alainu Resnaisovi a herečce Audrey Hepburnové. Promítat se bude film Loni v Marienbadu, který ocenila porota v roce 1961 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Zlatým lvem.

Marienbad Film Festival 2020

27.8.
30.8.
Marienbad Film Festival 2020

Od čtvrtka 27. 8. až do nedělních večerních hodin 30. 8. vstoupí Marienbad Film Festival do vrcholné fáze. Nabídne experimentální snímky z celého světa, intermediální a audiovizuální performance, dokumenty, poslech podcastů a dostane se i na divadlo.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 - 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.