Úvod > Aktuality > V České Skalici začínají Jiřinkové slavnosti
V České Skalici začínají Jiřinkové slavnosti
"> "> "> "> "> "> Jiriny jiriny.jpg
Životní styl

V České Skalici začínají Jiřinkové slavnosti

  • Vydáno3. září 2020
Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu nedomyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 4. až 6. září 2020. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.

Jiřinkové slavnosti, nejlepší med a nová expozice Boženy Němcové

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Výsadbu a řezané květy na Jiřinkových slavnostech vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové bude přístupná ve dnech 4. až 6. září. Areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin. O víkendu, v sobotu a v neděli, se bude pod 10:00 do 16:00 konat "Aranžování jiřinek" – ukázky aranžování a prodej květinových vazeb v prostorách muzea.

Česká SkaliceSoučástí výstavy bude soutěž o nejlepší med 2020 ve spolupráci s místní organizací Českého svazu včelařů a další doprovodný program.

V Jiřinkovém parku před muzeem se v sobotu 5. září od 11:00 bude konat slavnostní setkání u příležitosti zpřístupnění stálé expozice Bozeny Němcové. Program, přibližující atmosféru prvních vlasteneckých jiřinkových bálů v České Skalici, dobu polonézy, valčíku, čtverylek, představí Salón český, obrozenecký. Od 13:00 do 16:00 tak zazní vlastenecké písně s dobovým hudebním doprovodem. Ladnost i elegance bude umocněna dobovými kostýmy stylu biedermeier. Představení doprovodí výuka tanců návštěvníků. Akce se koná za každého počasí, areál bude částečně zastřešen, občerstvení je zajištěno.
 

Jiřinkový ples a podzim v Ratibořicích

KoláčeV sobotu 19. září 2020 ve 20 hodin bude zahájen tradiční Jiřinkový ples v prostorách českoskalické sokolovny. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší, vstupné bude za 100 Kč. Předprodej v Regionálním informačním centru v České Skalici probíhá od 1. září 2020. Vstupenky bude možné zakoupit také na Výstavě jiřin v maloskalickém muzejním areálu.

Přijďte a sami se přesvědčíte, že nejpříjemnější je návštěva zámku Ratibořice na podzim! Zámecké interiéry budou 3. a 4. října 2020 vyzdobeny podzimními dekoracemi a provoněny vůní sklizeného ovoce. Po prohlídce se zkušeným průvodcem na vás bude čekat posezení v malé zámecké kavárně s nabídkou svařeného vína, kávy, populárních zákusků, kanapek, zvěřinové paštiky a zvěřinového guláše.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.