!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > V České Skalici začínají Jiřinkové slavnosti

V České Skalici začínají Jiřinkové slavnosti

Vydáno 4. září 2019 Životní styl
Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu nedomyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2019. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.

Jiřinkové slavnosti, zahrádkáři a Den spolků

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Výsadbu a řezané květy na Jiřinkových slavnostech vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové bude přístupná ve dnech 6. až 8. září. Areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin. O víkendu, v sobotu a v neděli, se bude pod 10 do 16 konat "Aranžování jiřinek" - ukázky aranžování a prodej květinových vazeb v prostorách muzea.

V klubovně zahrádkářů se na příchozí těší 6. až 8. září 2019 místní zahrádkáři a včelaři. Ti připravili výstavu, kterou můžete navštívit v pátek a sobotu a od 9 do 17 a v neděli od 9 do 16 hodin. Budou zde k vidění výpěstky zahrádkářů, zahradníků a ovocnářů, historie a současnost včelařství, živé včeličky, zajímavosti a překvapení. Součástí bude prodej medu, medoviny, včelích produktů, ovoce, květin a sazenic. Můžete ochutnat medovinu a mošt. Soutěž o nejlepší med. Nově budou přichystané odborné přednášky o zahradničení.

Česká SkaliceNa louce pod maloskalickým muzejním areálem se bude v sobotu 7. září 2019 od 14 do 21 hodin konat Den spolků. Přijďte se seznámit s činností spolků působících na Českoskalicku. Představí se vám organizace sportovní i kulturní, tradiční i ty méně známé. Seznamte se s nabídkou volnočasových aktivit pro vás i vaše děti. Program doplní hudební i taneční vystoupení, po skončení následuje koncert s posezením a závěrečným překvapením. Akce se koná za každého počasí, areál bude částečně zastřešen, občerstvení je zajištěno.
 

Jiřinkový ples a Svatováclavské posvícení

KoláčeV sobotu 21. září 2019 ve 20 hodin bude zahájen tradiční Jiřinkový ples v prostorách českoskalické sokolovny. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší, vstupné bude za 100 Kč. Předprodej v Regionálním informačním centru v České Skalici probíhá od 2. září 2019. Vstupenky bude možné zakoupit také na Výstavě jiřin v maloskalickém muzejním areálu dne 7. září 2019.

Letošní Jiřinkové slavnosti vyvrcholí Svatováclavským posvícením a dožínkamipátek 28. září 2019. Z maloskalické návsi vyjde zpívané procesí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, kde se uskuteční slavná mše svatá s muzikou. Následovat bude dožínkový vinšratibořického zámku kněžně Zaháňské a posvícenská hostina s rozvernými písněmi a bujarými tanci jako oslava ukončení sklizně na dvoře mlýna.

Slavnost jiřinek v České Skalici 2020

Slavnost jiřinek v České Skalici 2020

Tradiční výstava jiřinek s doprovodným kulturním programem. Letos si připomínáme 183. výročí první jiřinkové slavnosti v České Skalici v roce 1837.

Jiřinkový ples 2020

Jiřinkový ples 2020

V prostorách sokolovny v České Skalici se v sobotu 19. září od 20 hodin uskuteční Jiřinkový ples, který pořádá TJ Sokol Česká Skalice.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, kterou muzeu věnovala dcera Němcové Dora. Ve dvou muzejních areálech se mohou návštěvníci seznámit nejen s osobou spisovatelky, ale i historií textilní výroby či války prusko-rakouské roku 1866.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Další aktuality

17.1.
2020
Region Orlické hory a Podorlicko je první českou Slow Destination

Region Orlické hory a Podorlicko je první českou Slow Destination

Královéhradecko | Životní styl
1.8.
2019
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Královéhradecko | Životní styl