Úvod > Aktuality > Ledová stěna ve Víru zahajuje v sobotu sezónu
Ledová stěna ve Víru zahajuje v sobotu sezónu
">

Ledová stěna ve Víru zahajuje v sobotu sezónu

Vydáno 24. ledna 2019 Zimní sporty
Ledová lezecká stěna ve Víru na Žďársku zahájí v sobotu 26. ledna 2019 už desátou sezónu. Ledová stěna ve Víru se díky mrazivým dnům opět pokryla ledem, stejně jako už v předchozích deseti letech, a je připravena pro ledolezce. V pátek večer proběhnou bezpečnostní úpravy osekáním rampouchů a vyčištění štandů, a v sobotu v 9:00 už bude stěna otevřena veřejnosti.
Ledová stěna VírJednu z ledových stěn naleznete v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytuje ideální podmínky k její tvorbě. Vírská ledová stěna je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Délka lezeckých cest je 8 až 25 metrů (při běžném provozu), přičemž lezeckých cest zde najdete 10. Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu.
 
Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu je nutné se na stěnu rezervovat pomocí webových stránek provozovatele. U Víru funguje také půjčovna vybavení (cepíny, mačky, přilby, sedáky), takže pokud si chcete lezení třeba jen vyzkoušet, vše si můžete zapůjčit zde, také po předchozí rezervaci. Místo na stěně a vybavení je možné rezervovat vždy na čtyři hodiny. Vstupné na stěnu je 200 Kč, vybavení se pohybuje od 50 do 100 Kč za kus.
 

Jak si lezení ve Víru rezervovat

lezecká stěna vírVe Víru je při plné kapacitě navěšeno 17 lan v 17 štandech a tudíž je maximální obsazenost 34 osob, respektive 17 lezeckých dvojic. Pokud se vás chystá přijet třeba 5, musíte do rezervačního systému zadat pouze čtyři osoby, vzhledem k tomu, že obsadíte pouze dvě lana a jeden ze skupiny bude vždy bez práce. Anebo bude v partě pouze jeden zkušený lezec, který je schopen jistit ostatní, a tudíž se budete prostřídávat pouze na jednom laně.

V rezervačním systému máte na výběr v každém dni ze tří turnusů, každý po třech a půl hodinách. Turnusy jsou následující: 9:00 - 12:30, 13:00 - 16:30 a večerní 17:00 - 20:30, za umělého osvětlení. Letos organizátoři slibují opět Metodický víkend, a to na sobotu 9. 2. a neděli 10. 2. Závody v rychlosti Vírský cepín budou o týden později v sobotu 16. 2. 2019. V těchto dnech budou rezervace specifické a pouze pro účastníky těchto akcí.
Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.

Další aktuality