Úvod > Aktuality > Mezinárodní den archeologie oslaví také na hradě Landštejn
Památky

Mezinárodní den archeologie oslaví také na hradě Landštejn

  • Vydáno14. října 2019
Česká republika se stejně jako v loňském roce připojuje sérií aktivit k Mezinárodnímu dni archeologie, který připadá na víkend 19. a 20. října 2019. Slavit bude také jihočeský hrad Landštejn. Pro své návštěvníky si připravil komentované prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů.
LandštejnBěhem dvou víkendu 19. – 20. října 2019, se na hradě Landštejně konají, v rámci Mezinárodního dně archeologie, speciální prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů. Prohlídka začíná vždy ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology.

Lidé se dozvědí, jak vypadá archeologická sonda, co předchází jednotlivým výkopům nebo jaký je výsledek archeologického výzkumu. Návštěvníci tak uvidí originální místa, kde byly nalezeny exponáty tvořící jádro nové archeologické expozice hradu Landštejn.

Mezinárodní den archeologie se v České republice koná teprve popáté. Jeho smyslem je zvýšit všeobecné povědomí o archeologii jako takové a motivovat veřejnost k poznávání a objevování. Zároveň si klade za cíl upozornit na myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Mezinárodní den archeologie byl poprvé slaven v USA v roce 2011, v roce 2013 se do něj zapojilo už přes 70 tisíc lidí z různých koutů světa. Česká republika se poprvé přidala k aktivitám v roce 2014.
Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Viklan Trkal v České Kanadě

Viklan Trkal v České Kanadě

Asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku v České Kanadě ne nachází bývalý viklan Trkal. Dnes se již bohužel nepohybuje, protože v roce 1910 jej dětmi na školním výletě rozhýbaly natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je spojován s řáděním čertů.

Další aktuality

Sobota laděná do extrému, to je Lipno Ice Marathon

Lipno Ice Marathon je jedinečný podnik, který v České republice nemá obdoby. Jedná se o závod určený pro vytrvalé závodníky, kteří rádi překonávají výzvy a chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Obvykle se závod koná na ledu Lipenského jezera. Letos se maratonský běh snad bude odehrávat nejen na břehu, ale i ledu. Trať je vhodná i pro freestyle a je opravdu náročná. Lipno Ice Marathon se koná už v sobotu 11. února 2023.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
Jihočeský kraj | Kultura

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky