Úvod > Aktuality > Mezinárodní den archeologie oslaví také na hradě Landštejn
Mezinárodní den archeologie oslaví také na hradě Landštejn
"> "> "> "> ">
Památky

Mezinárodní den archeologie oslaví také na hradě Landštejn

  • Vydáno14. října 2019
Česká republika se stejně jako v loňském roce připojuje sérií aktivit k Mezinárodnímu dni archeologie, který připadá na víkend 19. a 20. října 2019. Slavit bude také jihočeský hrad Landštejn. Pro své návštěvníky si připravil komentované prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů.
LandštejnBěhem dvou víkendu 19. – 20. října 2019, se na hradě Landštejně konají, v rámci Mezinárodního dně archeologie, speciální prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů. Prohlídka začíná vždy ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology.

Lidé se dozvědí, jak vypadá archeologická sonda, co předchází jednotlivým výkopům nebo jaký je výsledek archeologického výzkumu. Návštěvníci tak uvidí originální místa, kde byly nalezeny exponáty tvořící jádro nové archeologické expozice hradu Landštejn.

Mezinárodní den archeologie se v České republice koná teprve popáté. Jeho smyslem je zvýšit všeobecné povědomí o archeologii jako takové a motivovat veřejnost k poznávání a objevování. Zároveň si klade za cíl upozornit na myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Mezinárodní den archeologie byl poprvé slaven v USA v roce 2011, v roce 2013 se do něj zapojilo už přes 70 tisíc lidí z různých koutů světa. Česká republika se poprvé přidala k aktivitám v roce 2014.
Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Viklan Trkal v České Kanadě

Viklan Trkal v České Kanadě

Asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku v České Kanadě ne nachází bývalý viklan Trkal. Dnes se již bohužel nepohybuje, protože v roce 1910 jej dětmi na školním výletě rozhýbaly natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je spojován s řáděním čertů.