Úvod > Aktuality > Krušnohorskému Flájskému plavebnímu kanálu svítá na lepší časy
Krušnohorskému Flájskému plavebnímu kanálu svítá na lepší časy
">

Krušnohorskému Flájskému plavebnímu kanálu svítá na lepší časy

  • Vydáno1. června 2011
Lesy ČR se snaží zachránit dnes už vzácnou technickou památku – tak zvaný Flájský plavební kanál, který se nachází ve východní oblasti Krušných hor, v blízkosti obce Český Jiřetín, v okrese Most, v Ústeckém kraji.
Historie Flájského plavebního kanálu sahá až do období první třetiny 17. století, konkrétně let 1624 – 1629, kdy byl přibližně mezi dnešní Vodní nádrží Fláje a obcí Český Jiřetín na české straně a městečky Rechenberg-Bienenmühle a Claustnitz na německé straně vybudován více než 18 kilometrů dlouhý plavební kanál. Ten pak dlouhých 245 let, až do roku 1874, usnadňoval plavení dřeva z horního toku Flájského potoka k německé řece Freiberská Mulda.

Díky úsilí Lesní správy Lesů ČR Litvínov se na prvním vylepšování Flájského plavebního kanálu začalo pracovat už v minulém roce. Koryto bývalého kanálu bude lemovat i naučná stezka. Na ní bude mimo jiné například nový můstek, a to v místě, kde kanál překračuje česko-německou hranici. Na stezce návštěvníci najdou i několik posezení a odboček k turistickým zajímavostem v okolí, například k unikátnímu dřevěnému kostelu v Českém Jiřetíně, Flájské přehradě nebo bývalé rudné štole za německou hranicí.