Úvod > Aktuality > Vrchlabský Krtek žije už dva roky a daří se mu
Vrchlabský Krtek žije už rok a darí se mu
"> Vrchlabský Krtek žije už rok a darí se mu "> Nejvíce využívanou cástí Krtka je laborator a ucebna "> Krtek byl také nominován do souteže Stavba roku 2014
Zážitky

Vrchlabský Krtek žije už dva roky a daří se mu

  • Vydáno22. ledna 2016
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané Krtek, je v provozu už třetím rokem. Za dva roky jej navštívilo téměř 14 158 návštěvníků a získalo sedm význačných ocenění nebo nominací.

KrtekNejvíce využívanou částí Krtka je laboratoř a učebna, kde lektoři ekologické výchovy pořádají speciální programy pro děti všech věkových kategorií. Často je využíván také přednáškový sál, a to jak pro interní akce Správy KRNAP, tak pro přednášky a filmové projekce pro veřejnost.

Lidem se stavba většinou líbí. Vnímají pěkný kontrast mezi šedou strohou garáží a přírodním teplem překližek v dalších místnostech. Architekturu ale nejvíce obdivují odborníci. Důkazem je i to, že Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání KRTEK získalo tyto nominace a ocenění :

  • Nominace architekta Petra Hájka na prestižní ocenění Architekt roku 2014
  • Nominace na Stavbu roku 2014
  • Cena Architecture Week, 2014
  • Stavba roku Královéhradeckého kraje, 2014
  • International Piranesi Award, 2014
  • Čestné uznání 11. ročníku Mezinárodní soutěže o ekologickou architekturu, Itálie, 2015
  • Nominace na evropskou Cenu Mies van der Rohe Award, 2015


KrtekKrkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek vzniklo vedle administrativní budovy Správy KRNAP. Rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Je místem pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky širokoúhlému plátnu a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř vybavená mikroskopy a lupami s kamerou a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. V objektu je také galerie, knihovna, ekoporadna a parkování pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

ČečnaV nejbližších dnech můžete do Krtka zavítat například na přednášku s názvem Kroužkování u krmítka, na které se seznámíte se s ptačími druhy formou odchytu a ukázkou kroužkování. Po kroužkování následuje komentovaná prohlídka ornitologické výstavy Ptáci a ptáčníci v prostorách historických domků na náměstí Míru ve Vrchlabí. Akce proběhne v sobotu 23. ledna.

Ve středu 27. ledna se budou v Krtkovi promítat filmy v rámci akce Ozvěny Ekofilmu 2015 pro Krkonoše. Těšit se můžete na filmy o přírodě a ekologických problémech: Causa Carnivora, Lekce divokosti, Na křídlech divokých koní, Jak se dělá prales, Divoké Slovensko, Moudrost k přežití, Mandala z odpadků, přestávka, Hazardní hra o přežití, Tepui Dream, Příběh šimpanzího trusu, K2 a neviditelní sluhové nebo Suri. Čtvrtek 28. ledna bude opět patřit filmů, tentokrát oblíbené zimní komedii Snowborďáci. Promítat se bude od 18 hodin.

V únoru nabídne krtek zajímavé přednášky. První z nich vás ve čtvrtek 4. 2. zavede do oblasti mezi Čečnou a Dagestánem a o týden později, 11. 2. se dozvíte o dobrodružném cestování na běžkách Laponskem.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.