ÚvodAktualityVrchlabský Krtek žije už dva roky a daří se mu
Vrchlabský Krtek žije už rok a darí se mu
Zážitky

Vrchlabský Krtek žije už dva roky a daří se mu

  • 22. ledna 2016
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané Krtek, je v provozu už třetím rokem. Za dva roky jej navštívilo téměř 14 158 návštěvníků a získalo sedm význačných ocenění nebo nominací.

KrtekNejvíce využívanou částí Krtka je laboratoř a učebna, kde lektoři ekologické výchovy pořádají speciální programy pro děti všech věkových kategorií. Často je využíván také přednáškový sál, a to jak pro interní akce Správy KRNAP, tak pro přednášky a filmové projekce pro veřejnost.

Lidem se stavba většinou líbí. Vnímají pěkný kontrast mezi šedou strohou garáží a přírodním teplem překližek v dalších místnostech. Architekturu ale nejvíce obdivují odborníci. Důkazem je i to, že Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání KRTEK získalo tyto nominace a ocenění :

  • Nominace architekta Petra Hájka na prestižní ocenění Architekt roku 2014
  • Nominace na Stavbu roku 2014
  • Cena Architecture Week, 2014
  • Stavba roku Královéhradeckého kraje, 2014
  • International Piranesi Award, 2014
  • Čestné uznání 11. ročníku Mezinárodní soutěže o ekologickou architekturu, Itálie, 2015
  • Nominace na evropskou Cenu Mies van der Rohe Award, 2015


KrtekKrkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek vzniklo vedle administrativní budovy Správy KRNAP. Rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Je místem pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky širokoúhlému plátnu a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř vybavená mikroskopy a lupami s kamerou a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. V objektu je také galerie, knihovna, ekoporadna a parkování pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

V nejbližších dnech můžete do Krtka zavítat například na přednášku s názvem Kroužkování u krmítka, na které se seznámíte se s ptačími druhy formou odchytu a ukázkou kroužkování. Po kroužkování následuje komentovaná prohlídka ornitologické výstavy Ptáci a ptáčníci v prostorách historických domků na náměstí Míru ve Vrchlabí. Akce proběhne v sobotu 23. ledna.

Ve středu 27. ledna se budou v Krtkovi promítat filmy v rámci akce Ozvěny Ekofilmu 2015 pro Krkonoše. Těšit se můžete na filmy o přírodě a ekologických problémech: Causa Carnivora, Lekce divokosti, Na křídlech divokých koní, Jak se dělá prales, Divoké Slovensko, Moudrost k přežití, Mandala z odpadků, přestávka, Hazardní hra o přežití, Tepui Dream, Příběh šimpanzího trusu, K2 a neviditelní sluhové nebo Suri. Čtvrtek 28. ledna bude opět patřit filmů, tentokrát oblíbené zimní komedii Snowborďáci. Promítat se bude od 18 hodin.

V únoru nabídne krtek zajímavé přednášky. První z nich vás ve čtvrtek 4. 2. zavede do oblasti mezi Čečnou a Dagestánem a o týden později, 11. 2. se dozvíte o dobrodružném cestování na běžkách Laponskem.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Další aktuality

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

V Jindřichově Hradci, Opočně, Hostinném a dalších městech se obvykle začátkem srpna roztočí pouťové atrakce a ulice zaplní stánky s dobrotami, hračkami a řemeslnými výrobky. Konají se zde totiž Porcinkule, slavnosti, které místní znají jako své boty, ale pro ostatní zní trochu tajemně...
25. červenec 2024 16:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Podle předpovědi vám nepřeje pro plánovaný výlet počasí a vy nevíte, kam vyrazit za zábavou a zážitky v Krkonoších a Podkrkonoší? V našich nejvyšších horách nikdy není jisté, jaké počasí vás dostihne. Dešťové přeháňky může rychle vystřídat slunečná obloha, ale taky se nebe dokáže zakabonit i na celý den. Pro tuto variantu jsme pro vás vybrali tipy na místa, kde nezmoknete.
24. červenec 2024 15:30
Zážitky, Královéhradecký kraj

Hučák v Hradci Králové zve na letní virtuální realitu

Elektrárna Hučák v Hradci Králové láká zájemce na Letní prázdniny na Hučáku. Návštěvníci se mohou těšit nejen na pravidelné prohlídky Infocentra a malé vodní elektrárny, ale i na ReakTour – virtuální prohlídky. Pro děti je také připravena letní soutěž o ceny.
24. červenec 2024 13:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Cesta Obřím dolem je po opravě otevřená

V Obřím dole probíhaly od pondělí zemní práce a terénní úpravy. Stavební firma práce zvládla o den dříve a tudíž po Modré značce z Pece pod Sněžkou ke Slezskému domu je opět možné se dostat. Správa Krkonošského národního parku zde potřebovala opravit mostek přes Rudný potok, který byl poškozen během zimy.
24. červenec 2024 11:21
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Náchodské Pivobraní slibuje opět skvělou atmosféru

Pivobraní – největší letní událost v Náchodě vypukne v sobotu 20. července 2024. V samotném srdci města na Masarykově náměstí se uskuteční už 8. ročník oblíbeného Pivobraní. Vedle hudebního programu a prezentace pivovarů návštěvníky čeká stolní fotbálek v životní velikosti, dobré jídlo a hlavně skvělá atmosféra.
18. červenec 2024 10:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Císaři k službám: Zámek Hrádek u Nechanic přichystal na sobotu speciální prohlídky

Patříte k milovníkům historie a zajímáte se o dějiny spojené s Rakouskou monarchií? Pak jsou speciální prohlídky s názvem "Císaři k službám, sobě ke slávě" pro vás to pravé! Proběhnou v sobotu 20. července a 17. srpna 2024 na zámku Hrádek u Nechanic a o do fascinujícího světa dvorských intrik, politických rozhodnutí a habsburská diplomacie vás zavede dlouholetý správce depozitáře zámku Mgr. Petr Nosek.
18. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Konec července v Hořicích: koupání na koupališti Dachova a festival The Legends Rock Fest

Na konec týdne od 18. do 20. července 2024 hlásí meterologové příjemné letní počasí s teplotami mezi 28° a 30° C, kdy se určitě bude hodit tip na přírodní koupaliště Dachova z první třetiny 20. století, které ležící asi 2 km od centra Hořic. Koupaliště napájí lesní pramen a o čistotě vody svědčí výskyt čolka horského. Během tohoto víkendu si můžete v Hořicích navíc užít pořádný nářez rockové muziky na festivalu The Legends Rock Fest.
18. červenec 2024 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj