Úvod > Aktuality > Krkonošské žáby zahájily jarní migraci
Krkonošské žáby zahájily jarní migraci
Příroda

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

  • Vydáno31. března 2023
Konec března je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.

ŽábaObdobí migrace žab v Krkonoších právě začalo a tak by zvláště řidiči měli těmto obojživelníkům věnovat na silnicích zvýšenou pozornost. Doba migrace je proměnlivá a velmi záleží na průběhu počasí, není proto možné určit její přesné datum. Optimální pro žáby jsou teplé a vlhké noci. Noční putování má zcela prozaický důvod, jímž je přirozená ochrana před predátory.

V Krkonoších žije šest druhů obojživelníků – mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Některé z nich, např. ropuchy se po většinu roku pohybují na souši, často i daleko od vody. Vodu však potřebují k rozmnožování, neboť do ní kladou vajíčka, z nichž se líhnou pulci. Mnozí obojživelníci jsou po celý život vázáni na stejné místo rozmnožování, tzv. trdliště. Tahové cesty zůstávají do značné míry po generace stejné. Pokud takový tah protne silnice, obojživelníci svůj cíl nemění a při překonávání vzniklé bariéry se stávají obětí automobilů. V minulosti takových kolizních míst, kde obojživelníci při jarním tahu hromadně hynuli, bylo i v Krkonoších a Podkrkonoší mnoho.
 

Dočasné zábrany ochraňují žáby

RopuchaÚsilím Správy KRNAP se drtivou většinu z nich podařilo odstranit. Na mnoha místech jsou proto v tuto dobu nainstalovány dočasné zábrany – přibližně 30 cm vysoké pruhy pevného plastu, které jsou natahovány v nejohroženějších lokalitách. Žáby je nepřeskočí. Naopak se díky nim daří usměrnit jejich pohyb a navést je do připravených plastových kbelíků. Ty jsou ráno a večer stráží ochrany přírody Správy KRNAP a dobrovolníky přenášeny přes kritické úseky.

Instalace dočasných zábran však není jedinou možností, jak účinně zabránit ztrátám při přesunu žab na trdliště. Správa KRNAP v minulých letech na několika místech intenzivního tahu žab instalovala tzv. trvalé zábrany. Na některých místech se setkáte i s dopravní značkou „Pozor, žába!“.

krkonošské žábyOproti dočasným zábranám, které se po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně. Jedná se přibližně o 30 cm vysoké pruhy plechu, které opět usměrňují pohyb žab. Nejdelším úsekem s trvalými zábranami je okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně. Podle ochranářů se dá předpokládat, že se podaří přenést a zachránit zhruba dva tisíce žab.

Účinnou pomocí obojživelníkům je vytváření či obnova drobných vodních ploch, v kterých se zadržuje voda. Sem se pak především v období rozmnožování obojživelníci stahují. Mezi takové vzorové lokality patří tůňky v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně

Při jižním okraji Špindlerova Mlýna nemůžete přehlédnout elegantní přehradu na horním toku Labe. Jedná se o první přehradu na řece Labi. Byla vybudovaná jako ochrana před ničivými povodněmi a již od roku 1916 zachytává převážnou část sněhových vod ve střední části Krkonoš.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Další aktuality

Skalní města, kde (možná) nepotkáte davy lidí a nezaplatíte ani kačku

Vadí vám davy lidí ve známých lokalitách, jako je Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město? Pokud dáváte přednost komornějším místům na výlet, která nejsou navíc zpoplatněna, jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte obrovský nával turistů.
Královéhradecký kraj | Příroda

Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!

Také letos se můžete v Krkonoších těšit na hustou síť cyklobusů, které až do 1. října 2023 zajišťují pravidelnou přepravu mezi atraktivními místy našich nejvyšších hor a městy ležícími pod nimi. K dispozici je devět tras autobusů a několik zvláštních spojů ve Špindlerově Mlýně. Užijte si dlouhé sjezdy do údolí!
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistoupila k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty lemují přístupové cesty na Sněžku od konce května 2022 až do konce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Léto v Krkonoších – tipy na výlety pěšky, na kolech i s dětmi

Chystáte se v létě do Krkonoš? Chcete si užít aktivní rodinnou dovolenou, svézt se kabinovými nebo sedačkovými lanovkami na vrcholky hor a vydat se na hřebenové túry nebo na výlety s kočárkem? Pár tipů pro prima krkonošskou dovolenou vám nyní nabízí portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Broumovsko

Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy všechny krásy Broumovska! Je to skvělý tip ne na jeden, ale hned několik výletů. Navštívíme Broumov, Broumovský klášter i Broumovské stěny, zavedeme vás do skal a lesů, ukážeme vám kamennou zoo i obří kamenné hřiby, a nakonec se na skok podíváme do národního parku Stolové hory k sousedům do Polska.
Královéhradecký kraj | Příroda

I do Krkonoš přichází léto: Mapa republiky má nyní dokonalý tvar

I v Krkonoších už končí zima. Alespoň podle místních obyvatel, kteří tvrdí, že dokud neroztaje sněhové pole zvané Mapa republiky, zima ještě neřekla poslední slovo. Právě aktuální horké dny značně zmenšily zbytky sněhu, který zůstával na svahu Studniční hory. Sníh na sněhovém poli nyní připomíná bývalé Československo se Slovenskem a Podkarpatskou Rusí. Podle aktuálních odhadů by sníh z Mapy republiky mohl úplně zmizet během července.
Královéhradecký kraj | Příroda

Procházkové okruhy Hradcem Králové zvou k pěkné procházce

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Ti, kteří chtějí sloučit příjemné s užitečným a při cestách za poznáním zapojit i své tělo, jistě uvítají čtyři procházkové okruhy, které vedou městem. Jedná se o okruhy Historické město, Pevnost, Salon republiky a Současná architektura. Navíc si můžete porovnat, jak město vypadalo před lety, díky historickým fotografiím na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Pro zvídavé děti je připravena brožurka Hradec Králové hrou a příznivci chytrých mobilních telefonů se mohou zapojit do outdoorové hry Munzee.
Královéhradecký kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Přírodní turistické cíle

Adršpach, labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje, je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. Kdo se vypraví do Českého Švýcarska určitě zavítá do Edmundovy a Divoké soutěsky a další místa národního parku. V seznamu nejnavštěvovanějších přírodních turistických cílů mají své pevné místo hora Sněžka, Prachovské skály i Punkevní jeskyně, nejvyhledávanější podzemní prostory Moravského krasu s propastí Macochou.
Královéhradecký kraj | Příroda