Úvod > Aktuality > Krkonošské muzeum láká na Sladké Vánoce
Krkonošské muzeum láká na Sladké Vánoce
">
Gurmánská turistika

Krkonošské muzeum láká na Sladké Vánoce

  • Vydáno1. prosince 2016
Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí otevřelo výstavu Sladké Vánoce. Připomíná tak tradiční cukroví a jiné sladké vánoční pokrmy typické pro oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Můžete se inspirovat recepty našich babiček a prababiček a zároveň nahlédnout do vánočně vyzdobené domácnosti. Výstavu lze navštívit do 15. ledna 2017.
Linecké cukrovíVánoce bývaly a dodnes jsou vnímány jako nejvýznamnější svátky roku a Štědrý den je jejich vrcholem. Ke slavnostní pohodě velkou měrou přispívala i hojnost dobrého jídla a pití. Svátky byly příležitostí k setkávání s rodinou a přáteli, hospodyně si dávaly záležet, aby byl stůl co nejbohatší. Ještě pro naše prarodiče byla hojnost na vánoční tabuli nevšední změnou oproti nesváteční prosté stravě. Lidé, kteří žili po většinu roku skromně, si velmi vážili dobrot, které s sebou přinesl vánoční čas. Neodmyslitelnou součástí svátečního hodování byly i různé sladkosti, které v minulosti nebyly takovou samozřejmostí jako dnes.

ŠtrůdlVánočního pečiva bylo nepřeberné množství a rozhodně se nejednalo pouze o klasické cukroví. Pekly se i koláče, záviny, štoly či štědrovnice neboli vánočky, bez kterých si Vánoce nešlo a nejde představit. Svou sladkou variantu měl i nejtypičtější krkonošský vánoční pokrm – hubovec. Nutno říci, že i recepty na tradiční vánoční pečivo se vesnici od vesnice, město od města, ale i rodinu od rodiny lišily. Na výstavě Sladké Vánoce nahlédnete do receptů našich babiček a zjistíte, jaké „tajné“ či neobvyklé přísady přidávaly.

Výstava v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí je přístupná denně mimo pondělí od 8:00 do 16:30 hodin.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.