!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Krásné kamélie začínají kvést - letos je však návštěvníci neuvidí
Krásné kamélie začínají kvést - letos je však návštěvníci neuvidí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Krásné kamélie začínají kvést - letos je však návštěvníci neuvidí

Vydáno 22. února 2021
V zámeckých sklenících v Lysicích a v Rájci nad Svitavou, které jsou v současné době z důvodů protiepidemických opatření veřejnosti nepřístupné, nakvétají stromy a keře půvabných kamélií. Rostliny zůstávají uvězněny před zraky návštěvníků a potěšit se jejich krásou mohou jen zahradníci, kteří o ně pečují.

Lysické kamélie - unikáty, které voní

kamélie lysiceSkutečnou raritou jsou stromy kamélií ve skleních v Lysicích. Do kompletně obnovené oranžérie zámku Lysice byly kamélie převezeny z Karlových Varů v letech 1996–97. Jedná se o šestici vzrostlých exemplářů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Karlovy Vary však nebyly původním místem, kde byly tyto stromy kamélií pěstovány, už máme potvrzeno, že v období 2. světové války byly právě převozem z Drážďan do Karlových Varů uchráněny před bombardováním. Zámecká sbírka Lysicích obsahuje nejen těchto šest vzrostlých stromů kamélií, ale i několik desítek kaméliových keřů cca 40 odrůd.

Zámecké zahradnictví v Lysicích spolupracuje s německými zahradníky ze Saska a společnými silami vyšlechtili dokonce kamélie, které voní a tyto jsou pro vlastnost – vůni, kterou běžné kamélie postrádají, více hodnoceny a ceněny.
 

Rájecké kamélie a prodejní okénko

kamélie rájecZámecká sbírka kamélií v Rájci nad Svitavou se zrodila na základě historické tradice pěstování květin a tropických rostlin místními zahradníky zaměstnanými rodinou Salm-Reifferscheidt. V roce 1973 byly na zámek přivezeny, z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictvíPrůhonicích u Prahy, matečné rostliny kamélií. Současný soubor obsahuje více jak 250 klasických i méně známých odrůd kamélií, zastoupených ve více než pěti set rostlinách. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku.

kamélieKamélie je poměrně náročná rostlina, která má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění. Zámecký zahradník se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním. V době největšího květu, koncem února a začátkem března je královna zimních květin součástí historických zámeckých interiérů.

V letošním roce to bohužel není možné, proto na zámku připravili aspoň kaméliové prodejní okénko, které je otevřeno po zazvonění každou středu, čtvrtek a pátek od 10 do 15 hodin. Kamélii si v Rájci nejen zakoupíte, ale získáte i cenné rady jak na její pěstování a péči. Rájecký zámek připravuje také on-line prohlídky, aby tato kvetoucí nádhera milovníkům kamélií ani letos neunikla.
 

Z historie kamélií

kamélieKamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Kamélie, které mají jednoduché či plné květy v různých barevných variantách, mají jeden velký nedostatek – nevoní. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození.

Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysících

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysících

Na východní straně od zámku nalezneme zahradu okrasnou, jejíž vznik je kladen již do 1. poloviny 17. století, čemuž odpovídá ještě pozdně renesanční koncepce na principu italské terasovité zahrady.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.