ÚvodAktualityKrálovéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům
Životní styl

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

  • 15. září 2023
Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
dožínkyTradiční dožínková lidová slavnost patří od svého znovuobnovení v roce 2005 co do rozsahu a návštěvnosti k největším v Královéhradeckém kraji a těší se velkému zájmu široké královéhradecké veřejnosti. Každoročně ji navštěvují desetitisíce občanů z celého kraje.
 
V pátek 15. září  se uskuteční Den prezentace zemědělství, věnováný školám a školkám. Děti se zábavnou formou dozví informace o pěstování rostlin, chovu hospodářských zvířat a ochraně přírody. Program má dětem přiblížit zemědělství jako takové a rozšířit jim obzory v této oblasti, protože dnes už se se skutečným obilím nebo živou kravičkou setkají jen málokdy. I v rámci sobotního dožínkového dne je pak pro děti připraveno několik soutěžních stanovišť a především výstava zemědělských zvířat a ukázky práce s nimi. Chybět nebude ani oblíbené slaměné hřiště.

V sobotu dožínkový areál v Šimkových sadech ožije už v 10:00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu zemědělské techniky, přehlídku domácích zvířat, ukázky řemesel, regionální dobroty na dožínkovém tržišti,  a spousty dalších atrakcí. 
 

Dobrá muzika, soutěž Potravina a ukázky prací se zvířaty

dožínky královéhradeckého krajeCelodenní doprovodný kulturní program odstartuje už v 10 hodin dopoledne na hlavním pódiu. Po vystoupení dětského folklorního souboru Červánek bude úvod tradičně patřit předávání ocenění nejlepším studentům zemědělských oborů, nejlepším zemědělcům v kraji a vítězům letošního ročníků soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje. Poté diváky čeká šňůra hudebních vystoupení. Zahrají Čí je to vina, JH Band, Brass Avenue, The Atavists, Jazz Police, na pódiu Místních akčních skupin zahrají Benjaming´s Clan. Konec programu je plánovaný ve 20:00 hodin.
 
Na Šancích dožínky představí od 10 do 16 hodin také divácky oblíbené pásmo ukázek prací se zvířaty. Uvidíte zde práci s ovčáckým psem, ukázky dravců, westernové ježdění, výcvik služebního psa Městské policie, Haraldos Horse show, králičí hop, dogfrisbee či komentovanou přehlídku skotu. Královéhradecké krajské dožínky jsou svátkem zemědělství, připomenutím úspěchů spojených s koncem sklizně, bilancí nad výsledky a zároveň oceněním důležité a nezastupitelné práce zemědělců.
Královéhradecké krajské dožínky 2024

13. 9.14. 9.
Královéhradecké krajské dožínky 2024

V pátek a v sobotu 13. – 14. září se uskuteční v Hradci Králové Den prezentace zemědělství a Královéhradecké krajské dožínky.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů v Janských Lázních oslaví sedmé narozeniny

Krkonošská Stezka korunami stromů oslaví letos své sedmé narozeniny a při té příležitosti láká v neděli 7. července 2024 na narozeninovou oslavu! Začněte letošní letní prázdniny výletem do Krkonoš a vydejte se na trasu od kořenů až ke korunám stromů. Nejen krásná příroda, ale i bohatý doprovodný program na vás čekají od 10:00 do 17:00 hodin přímo na Stezce.
4. červenec 2024 12:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Zámek v Novém Městě nad Metují nabízí zábavu pro celou rodinu

Na zámek Nové Město nad Metují můžete zavítat po celé léto, vybírat můžete z široké nabídky služeb, při kterých se zabaví celá rodina. Pro letošní sezonu zde připravili novinku s názvem Kouzelný zámek, kdy se seznámíte s čarodějem a jeho trpaslíky. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího zámek připravil.
3. červenec 2024 10:00
Památky, Královéhradecký kraj