Úvod > Aktuality > Koulení kola z Lednice do Brna bude skvělou víkendovou zábavou
Letní sporty

Koulení kola z Lednice do Brna bude skvělou víkendovou zábavou

  • Vydáno20. dubna 2018
Tříčlenná družstva opět budou koulet dřevěné kolo od žebřiňáku malebnou krajinou pod Pálavou. Trasa vede po cyklostezce z Lednice do Brna. Zážitky budou více než silné a sobotu strávíte nejen aktivně, ale hlavně zažijete zábavnou podívanou, při které můžete povzbuzovat své favority! Závod startuje v sobotu, 21. 4. 2018 v 9.00 z náměstí v Lednici a na čtyřicet tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce až na Starou radnici v Brně. Trasa celkem měří 66,9 km.

Šikovný kolář z Lednice

Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne. A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský drak, kolo a pak přibyl i třetí – Kudrna s jeho legendární lidovou písničkou. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomnění.

Téměř 400 let starou legendu opět oživuje sportovně-recesistický závod, kdy tříčlenná družstva štafetovým způsobem koulelj loukoťové kolo na trase LedniceBrno.


Koulení kola malebnou krajinou luk, vinic a hájů

Koulení kolaSoutěžící se mohou v sobotu 21. dubna přesunovat pouze vlastní silou (kolo, koloběžka, pěšky nebo na libovolných samohybech), přičemž vždy jeden z týmu musí po zemi kutálet loukoťové kolo. Střídání závodníků záleží pouze na týmové strategii.
 
Důraz je kladen nejen na rychlost, ale také na styl a dobové či recesistické oblečení a pojetí závodu vůbec. Kola pro závod dodává pořadatel (CK Kudrna) – nechali si je speciálně pro akci vyrobit v rumunském Banátu mistrem kolářem. V prvním ročníku bylo k dispozici 30 kol a od té doby každý rok na start jedno přidávají.

Koulení kolaTrasa vede malebnou krajinou luk, vinic a hájů jižní Moravy pod dominantní siluetou Pálavy po cyklostezce od zámku v Lednici, krásným parkem do vinařské vísky Pavlova a pak do Strachotína – Pouzdřan – Vranovic – Židlochovic – Rajhradic a po cyklostezce z Modřic podél Svratky a okolo Zvonařky a Tesca až na Starou radnici v Brně.

Na odměnu se mohou těšit nejen týmy s nejlepším časem, ale především ty týmy, které budou šířit krajinou dobrou náladu.
 

Doprovodná cyklojízda

Pamatováno je i na cyklisty, koloběžkáře či in-linisty. Pro ty je připravena neorganizovaná cyklojízda v ještě teplé stopě závodu. Startuje se hned po odkoulení loukoťového kola posledním závodním týmem z lednického náměstí po cyklostezce až do Brna. Na cyklojízdu se může široká veřejnost registrovat přímo u prezentace koulejících závodníků v Lednici na náměstí od 8:00 do 8:45 hodin.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Další aktuality

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika