Úvod > Aktuality > Kopie turínského plátna, darovací listina a skříňka jsou kulturní památkou
Kopie turínského plátna, darovací listina a skříňka  jsou kulturní památkou
">
Zážitky

Kopie turínského plátna, darovací listina a skříňka jsou kulturní památkou

"Na světě existuje pouze čtyřicet kopií takzvaného Turínského plátna, do něhož byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Jedna z nich – jediná ve střední Evropě severně od Alp – je k vidění v broumovském klášteře. Počátkem listopadu byla zapsána na seznam kulturních památek ČR. "
Unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651 nalezena v lednu roku 1999 v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově společně s darovací listinou podepsanou turínským arcibiskupem Juliusem Ceaserem Bergiriem a skříňkou, ve které bylo plátno uloženo jsou nově zařazeny na seznam kulturních památek České republiky.

V listině je uvedeno, že plátno je určeno „velectěnému a úctyhodnému panu opatovi Matouši Ferdinandu z Bilenbergu“. Ten ji zřejmě daroval za svého života broumovskému klášteru a při barokní přestavbě bylo uložena na místo, kde byla před několika lety nalezena.
 
Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4,36 metru na délku a 1,1 metru na šířku. Na plátně je vidět postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední a zadní strany. Malba na lněném plátně je vyvedena čtyřmi odstíny hnědavé barvy. Uprostřed má latinský text "vytaženo z originálu".

Kopii můžete prozkoumat během prohlídky broumovského kláštera. Je vystavena v refektáři. Příležitost budete mít třeba v rámci Lotrandovských a adventních prohlídek.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).