Úvod > Aktuality > Konec léta nabídne v Archeoparku Pavlov origiální zážitky s pravěkými technologiemi
Konec léta nabídne v Archeoparku Pavlov origiální zážitky s pravěkými technologiemi
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Konec léta nabídne v Archeoparku Pavlov origiální zážitky s pravěkými technologiemi

  • Vydáno19. srpna 2022
Archeopark Pavlov se pro návštěvníky přichystal již 5. ročník Workshopů pravěkých technologií! Všem návštěvníkům tak opět bude umožněno pocítit pravěk na „vlastní“ kůži. Ve třech termínech se promění louka u archeoparku v pravěké dílny, kde hostující lektoři ze všech koutů republiky představí návštěvníkům prastaré technologie, které člověk využíval již v období lovců mamutů.
pravěkDvě srpnové a jedna zářijová sobota budou opět patřit nejstarším pravěkým technologiím, které proslavily podpálavské lovce mamutů po celém světě. Během tří workshopů postupně poznáte, jak pestrá byla strava pravěkých lidí a jaké techniky k její přípravě a uchovávání používali. Dále se naučíte práci s kamenem, který byl pro paleolit klíčovou surovinou. Štípání, broušení, vytváření komplexních loveckých nástrojů a zbraní i zacházení s pravěkými zbraněmi pro vás nebude po jednom z workshopů žádnou neznámou. Ani estetický a rituální svět dávných předků nebude na workshopech chybět, společně s lektory se vydáteí do tajů nevšední krásy v pravěku. Seznámíte se s tím, jak vznikaly nejstarší keramické sošky a jak byly zdobeny. Opomenuto nebude ani zdobení lidského těla tetováním či skarifikací.

První workshop Divoké jídlo se odehraje 20. srpna a bude se věnovat úpravě potravy v pravěku bez hrnců a pánví. Druhý workshop Lovecká osada proběhne 28. srpna a bude se věnovat výrobě štípané a broušené kamenné industrie a zhotovování a použití pravěkých loveckých zbraní. Poslední workshop 24. září Krása v pravěku se zaměří na zdobení těla v pravěku formou tetování či skarifikace. S Petrem Rajnochem se podíváte blíž na téma tvorby a výpalu hliněných sošek a výroby dalších uměleckých předmětů.

pravěkArcheopark Pavlov najdete nedaleko stejnojmenné obce v místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu. To bylo roku 2010 prohlášeno za národní kulturní památku a vznikla zde moderně pojatá terénní expozice – ze země vystupují asymetrické bílé věže, které se podobají skalám, jež se tyčí na svazích Pavlovských vrchů. Netradičnímu pojetí stavby odpovídá i uspořádání sbírek. Uvidíte zde nejen osídlení z doby před 25 až 27 tisíci lety, ale také umělecké předměty a nástroje. Přímo v expozici se pak nachází odkladiště zvířecích kostí tak, jak ji lovci mamutů zanechali (in situ).
Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Mezinárodní den archeologie v Archeoparku Pavlov

15.10.
16.10.
Mezinárodní den archeologie v Archeoparku Pavlov

Přijďte s námi oslavit svátek archeologie a radost z objevování naší dávné minulosti! Malé i velké návštěvníky čeká víkend plný aktivit, které pro vás naše muzeum připravilo hned ve dvou svých pobočkách.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika