Úvod > Aktuality > Kašperskohorský skříňový betlém se opět rozrostl
Kašperskohorský skříňový betlém
Památky

Kašperskohorský skříňový betlém se opět rozrostl

  • Vydáno28. ledna 2021
Jeden z největších skříňových betlémů u nás, který je na radnici v Kašperských Horách, se rozrostl o nové figurky. Betlém pochází z roku 1859 a vytvořili jej Vladivoj Hrach a Jiří Brož.
kašperské hory skříňový betlémKostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdete ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky. Částečně pohyblivý a osvětlený betlém tvoří už několik let kašperskohorský řezbář Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož.

Prvotní myšlenka stvořit tento unikátní skříňový betlém vznikla v roce 2006. V roce 2012 byl betlém poprvé veřejnosti představen a postupně se stále rozrůstá. Vždy před vánočními svátky je tradicí, že se v tomto betlému návštěvníkům představí nové figurky. 19. listopadu 2020 se opět tak stalo, ale bohužel bez přítomnosti diváků. Hygienická opatření vinou pandemie koronaviru byla bohužel přísná a tak se před betlémem mohla sejít jen pětice hostů. Starostka města Bohuslava Bernardová, oba tvůrci betlému Jiří Brož a Vladivoj Hrach, kašperskohorský farář P. Jenda Kulhánek, který nové figurky a betlém samotný požehnal a redaktor Českého rozhlasu Plzeň, Lukáš Milota. MěKIS zajistil ale pro fanoušky betlému živý přenos představení nových figurek v betlému. Vše je možno vidět na youtube.com – Pokračování Kašperskohorského betlému aneb nové figurky se představují.

kašperské hory betlém radniceDiváci na sociálních sítích uvidí, že např. mezi novými figurkami se objevil šumavský spisovatel Karel Klostermann, část kašperskohorského fotbalového mužstva, u kostela Hubertská mše a do betléma také přibyl před kostel sv. Markéty i vánoční stromek. Slavnostním okamžikem bylo také předání betléma darovací smlouvou od tvůrců městu Kašperské Hory. Jiří Brož a Vladivoj Hrach také při předání přislíbili, že v rámci možností do budoucna se rádi nadále budou podílet na jeho dalším zdokonalování a rozvoji. V těchto měsících je betlém tak jako galerie z hygienických důvodů pro veřejnost uzavřen. Jakmile to pandemická situace dovolí, bude opět pro návštěvníky otevřeno.
Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdeme ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Další aktuality

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne v neděli 26. února 2023 ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
Plzeňský kraj | Zážitky