Úvod > Co chcete dělat? > Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici
Zážitky

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdeme ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky.
Částečně pohyblivý a osvětlený betlém tvoří už několik let kašperskohorský řezbář Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož. Prvotní myšlenka stvořit tento unikátní skříňový betlém vznikla v roce 2006. V roce 2012 byl betlém poprvé veřejnosti představen a postupně se rozrůstá každým rokem.

Betlém je umístěn do velké skříně, široké přes tři metry a postavené na masivním, zdobně tvarovaném stole. Svými rozměry se toto dílo zařazuje mezi největší skříňové betlémy u nás. Známý příběh o narození Ježíška je tady zasazen do noční scenérie hornaté šumavské krajiny se známými atributy města Kašperských Hor jako jsou například hrad Kašperk, místní kostely, další význačné historické budovy a měšťanské domy – slavná radnice, barokní špýchar, pravovárečný pivovar, „modrý hotel“, dům „Bílá Růže“, bývalá solnice, dále výstavné domy – u Madonky, U kašny …, je zde dokonce i jedna z místních kapliček nebo obecní pastouška v popředí. Město oživují také stavení s dodnes většinou živými provozy a činnostmi. Samozřejmě jsou předvedeny převážně v historizujícím hávu jako třeba řeznictví, pekařství, kamnářství – topenářství, kolářství – autoopravna, kovářská – zámečnická dílna, truhlářství, obchody, hospody a podobně. Betlém má dokonce i dvě mechanické části vtipně znázorňující provoz zlatodolu a sklárny.

V druhém plánu na vyvýšeném stupni je přesvědčivě, ale již v menších rozměrech, vytvořena iluze prostorného kašperskohorského náměstí v době trhu se směsicí těch nejroztodivnějších charakteristických figur a figurek obyvatel šumavského města s jejich profesemi, živnostmi a typickými činnostmi. Ne všichni jsou však ve víru pracovního rytmu, mnozí z těch lidiček se tu jen tak procházejí nebo lelkují. Toto dílo není jen jakousi historickou retrospektivou, ale odráží i aktuální současnost a tak mnozí Horáci mohou v betlému objevovat sami sebe nebo své sousedy či typické a známé osobnosti města. V tom početném komparsu mimo jiné můžeme vidět například dřevaře, lesníky, myslivce, skláře, horníky, vozky s povozy, kupce, hostinské, starostu, učitele s dětmi, faráře, malíře, fotografa, muzejníka… ale třeba i lyžaře a turisty.

Vždy před vánočními svátky je tradicí, že se v tomto betlému návštěvníkům představí nové figurky. V roce 2020 se mezi novými figurkami se objevil šumavský spisovatel Karel Klostermann, část kašperskohorského fotbalového mužstva, u kostela Hubertská mše a do betléma také přibyl před kostel sv.Markéty i vánoční stromek.


 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
29.10.
31.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
11.12.
Vánoce na Rabí

Vánoce na Rabí

Rabí, Šumava