Úvod > Aktuality > Finále českého poháru skibobistů se pojede v Deštném v Orlických horách
Kamenec ovládne svetová špicka skibobistu
"> Kamenec ovládne svetová špicka skibobistu "> Program zacíná ve ctvrtek 13. brezna odpoledními tréninky "> Ceští závodníci jsou letos ve skvelé forme a budou útocit na nejvyšší stupne
Zimní sporty

Finále českého poháru skibobistů se pojede v Deštném v Orlických horách

  • Vydáno14. března 2019
Finále českého poháru v jízdě na skibobech se uskuteční již tento víkend ve skiareálu Deštné v Orlických horách. Všichni příznivci jízdy na třech lyžích jsou zváni od 15. do 17. března 2019, aby nejen fandili, ale vyzkoušeli si i skibob na vlastní „lyžařskou kůži“.
SkibobFinále českého poháru v jízdě na skibobech se uskuteční ve Skicentru Deštné v Orlických horách. Všichni příznivci jízdy na třech lyžích jsou zváni od 15. do 17. března, aby nejen fandili, ale vyzkoušeli si i skibob na vlastní „lyžařskou kůži“. Závodí se na černé sjezdovce "Závodní", kde vyrůstali naši nejlepší skibobisté. Její esíčko v horní partii je při rychlejší jízdě sice adrenalinové, nicméně dost úzké.

Program začíná v pátek a bude ve znamení ostrých bojů v obřím slalomu. Černá sjezdovka bude hostit elitu skibobového světa i v sobotu, kdy se pojede závod v super obřím slalomu. Oba soutěžní dny mají shodný harmonogram, první kolo začíná v 10 hodin dopoledne a pokračuje se po obědě ve 12:45 hod. kolem druhým. Následuje slavnostní vyhlášení v 19:30 hod. Finále poháru ČR přivítá jak dospělé kategorie mužů a žen, tak juniory.
 

Sláva skibobu a českým skibobistům

SkibobČeská republika patří k největším velmocem tohoto sportu. A největší líhní špičkových sportovců v jízdě na skibobech bylo a je právě Deštné v Orlických horách. Ve sbírce pohárů zdejšího muzea byste ve zdejším muzeu našli i ty od nejúspěšnější závodnice všech dob, a to v celosvětovém měřítku – od Ireny Francové – Dohnálkové. Ta do svých třiceti let získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. I v současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci skibobistů.

Skibob byl vynalezen v roce 1892, kdy J. C. Stevens ve Spojených státech zkonstruoval bizarní dřevěný stroj kombinující jízdní kolo a sjezdové lyže. Skibob se ale více uplatnil v Evropě, zvláště v Rakousku a Švýcarsku, a první evropské Mistrovství v roce 1914 se dokonce konalo v Liberci.
Lanovka Deštné v Orlických horách

Lanovka Deštné v Orlických horách

Sedačková lanovka je v provozu celoročně. V létě vás vyveze na Studený vrch, odkud je možné podnikat výlety. V zimě je součástí skiareálu.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.