Úvod > Aktuality > Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoště
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

  • Vydáno25. prosince 2021
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. A ani na Vánoce nemá své brány uzavřené. Na Štěpána 26. 12. 2021 se na půdě muzea, v kostele sv. Anny ve 13:00 a v 15:00 uskuteční pásmo Štěpánského koledování. Muzeum samotné je otevřené od 26. 12. do 31. 12. každý den od 9:00 do 16:00 hodin.
Rožnov v ziměAtmosféru valašských Vánoc můžete prožít v nejstarším středoevropském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Od 26. do 31. prosince 2021 si můžete užít povánoční pohodu a volné dny procházkou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny muzea. V tyto dny je muzeum otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Na Nový rok si lze vyčistit hlavu novoroční procházkou – to je muzeum také otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin.

Skanzen založený roku 1925 se rozkládá na ploše 80 hektarů a má tři samostatné areály: Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valaškou dědinu.

Skanzen RožnovSvátek sv. Štěpána 26. prosince přinese tradiční koledování. Nenechte si ujít setkání s koledníky, kteří svým zpěvem přejí všem štěstí, zdraví, pokoj svatý stejně jako kdysi dávno jejich předchůdci. Ti, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání. A tak jako vzpomínku na minulá koledování uslyšíte v kostele svaté Anny v Dřevěném městečku, ve 13:00 a 15:00 vánoční koledy v podání valašského souboru „Mezříčan“ z nedalekého Valašského Meziříčí. Vánoční pásmo bude protkané zpěvem, tancem a povídáním o vánočních zvycích na Valašsku.

O den později 27. prosince na svátek sv. Jana Evangelisty se bude v kostelíčku svaté Anny od 16:00 hodin konat mše svatá.
 

Znáte svatoštěpánské tradice?

Štěpánská koledaI svátku sv. Štěpána se váže řada tradic. Na Štěpána každý sobě za pána..., neboť pacholci v tento den vystupovali u hospodářů ze služby či jen jednoduše odcházívali na „dovolenou“, nejčastěji do Nového roku. I tady ovšem můžeme s výslužkovými koláči (pytli mouky a obilí, penězi...) přivonět k atmosféře obdarovávání. Děvečky koláč „načínaly“ až na Nový rok, kdy mohly službu změnit i ony. Štěpánský den se neobešel bez návštěvy hospody, dodnes je časem veselí a tanečních zábav.

Děti chodívaly po koledě, rodiny, přátelé a sousedi se vzájemně navštěvovali. Na Štěpána podávaly ráno hospodyně svým mužům také „gatě“, aby si uvědomili, jak se mají doma dobře, a rádi se vracívali. Podáním spodní sukně jim muži tuto služby oplatili na Nový rok.
Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.