Úvod > Aktuality > Invalidovna v pražském Karlíně se opět otevře

Invalidovna v pražském Karlíně se opět otevře

Vydáno 16. května 2019 Památky
Dlouhodobě nepřístupná Invalidovna v pražském Karlíně se otevřela veřejnosti. Bývalou ubytovnu pro válečné vysloužilce, která dlouhodobě chátrala, od státu převzal Národní památkový ústav. Ten část barokní budovy nyní půjčil neziskové organizaci Iniciativa pro Invalidovnu, která tam bude po šest měsíců pořádat hudební, divadelní a taneční představení, přednášky nebo besedy. Nejbližší pořádanou akcí v Invalidovně je Open house, který proběhne o víkendu 18. a 19. května 2019.
InvalidovnaO víkendu 18. až 19. 5. se Invalidovna opět zapojí do festivalu Open House Praha. Návštěvníci si budou moci prohlédnout části severního, jižního a západního křídla budovy, kde budou moci nahlédnout do společného refektáře, kotelny, důstojnické toalety, vězení a ubytovacích jednotek. Součástí programu bude také výstava přibližující historii Invalidovny, její stavební a ideový koncept i to, jak zde probíhal každodenní život. Samotná budova Invalidovny vznikla v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Invalidovna bude otevřena zdarma od 10:00 do 18:00 hodin.

InvalidovnaSdružení Iniciativa pro Invalidovnu vznikla roku 2016 za účelem vyjádření společenského protestu proti privatizaci objektu karlínské Invalidovny a formulaci způsobu, jak budovu s ohledem na památkové hodnoty a socioekonomické potřeby Prahy revitalizovat. Cílem sdružení je oživení objektu karlínské Invalidovny a hledání jejího nového kulturního, sociálního a komunitního využití. Od majitele budovy, Národního Památkového Ústavu, si v současné době propůjčuje jednu čtvrtinu objektu za účelem realizace pilotního projektu dočasného využití pod názvem Invalidovna Open – prostor pro kreativní tvorbu a diskuzi (květen – říjen 2019). Připravuje program zaměřený na trvalé i periodické aktivity, ale také několikadenní a jednorázové akce. V plánu jsou komunitní centra, diskuzní a přednáškové programy, umělecké rezidence, performance, festivaly, instalace, výstavy … a řada dalších akcí.
Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Open House Praha 2020

Open House Praha 2020

Již pošesté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány desítek běžně nepřístupných budov a prostorů.