Úvod > Aktuality > Šiska je k vidění v denním světle
Příroda

Šiska je k vidění v denním světle

 • Vydáno15. března 2022
Luskouní samička Šiška v Zoo Praha se má čile k světu. V půl roce života přešla na začátku srpna 2023 z mateřského mléka na dospěláckou stravu a Zoo prohlásila prvního narozeného luskouna v Evropě za úspěšně odchovaného. Luskouni jsou noční tvorové, avšak od 9. srpna můžete Šišku vidět i v denním světle.

Šiška v denním světle

Od středy 9. srpna 2023 můžete po celou první hodinu otevírací doby Zoo Praha pozorovat samičku luskouna Šišku a její rodiče v denním světle. Nově se totiž noční expozice Indonéské džungle zahalí do šera až v 10 hodin. Chod noční expozice upravila Zoo velmi citlivě. Čas zhasnutí se posouval každý den o pár mitut, až bylo docíleno celé hodiny. Zoo tak vychází vstříc návštěvníkům, kteří nyní mají možnost vidět luskouny za plného světla. Nový režim je také lákavou příležitostí pro fotografy.

Kromě trojice luskounů krátkoocasých se vůbec poprvé naskýtá nový pohled i na další obyvatele nokturna: outloně váhavé, velemyši obláčkové nebo vakoveverky létavé.

Šiška je první mládě luskouna krátkoocasého odchované v Evropě a Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. Chov luskounů je poměrně náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. Dlouho se soudilo, že luskouni patří mezi chudozubé, tedy do příbuzenstva mravenečníků. Teprve genetické analýzy ukázaly, že tvoří samostatnou skupinu, jejímiž nejbližšími příbuznými jsou pravděpodobně šelmy. S mravenečníky je však pojí adaptace na stejný typ potravy. Stejně jako oni mají bezzubé čelisti a silné drápy, jimiž rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem, jímž se dostanou do nejrůznějších zákrutů a skulin. Luskouni jsou noční tvorové. Přes den se skrývají v podzemních norách nebo v dutinách stromů. Přivádějí na svět jedno mládě, které se dlouho vozí na ocasu matky. Šiška již sice přešla z mateřského mléka na stravu dospělců, avšak na ocase matky Run Hou Tang jezdí i nadále.

Luskoun krátkoocasý se vyskytuje od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Taiwan. Je kriticky ohroženým druhem, zejména vinou pytláctví. Odhaduje se, že během dvou dekád, což odpovídá zhruba třem luskouním generacím, poklesla jeho početnost v přírodě o 80 %. 
 

Významné odchovy v Zoo Praha za uplynulých 100 let

Odchov Šišky je historickým úspěchem. Jaké další důležité odchovy patří v historii Pražské Zoo k těm nejvýznamnějším? Na podzim 2023 Zoo uvede fotografickou výstavu věnující se nejvýznamnějším odchovům i příběhům stojícím za každým z těchto chovatelských úspěchů. 
 
 • 1933 kůň Převalského – první hříbě v Zoo Praha
 • 1937 kondor andský – druhý odchov na světě (první publikovaný)
 • 1942 medvěd lední – Sněhulka – ve světovém měřítku jedinečný umělý odchov (v roce 1947 pak Polárka – první přirozený odchov v Československu)
 • 1972 gepard – jeden z prvních odchovů v Evropě
 • 1989 hrabáč kapský – první odchov v Československu, třetí v Evropě
 • 1998 dracéna krokodýlovitá – světový prvoodchov
 • 2004 gorila nížinná – Moja – první odchov v České republice
 • 2012 sojkovec rezavouchý – první odchov ve světových zoologických zahradách
 • 2012 želva korunkatá – světový prvoodchov a též objev způsobu rozmnožování
 • 2023 luskoun krátkoocasý – Šiška – první odchov luskouna v Evropě

 
Šiška – první luskoun odchovaný v Evropě je samička ze Zoo Praha

Šiška – první luskoun odchovaný v Evropě je samička ze Zoo Praha

Zoo Praha si může připsat jeden z největších chovatelských úspěchů v celé své historii: Odchov samičky luskouna krátkoocasého Šišky lze považovat za završený. Ve středu 2. srpna 2023 dosáhla věku šesti měsíců a z mateřského mléka již plně přešla na „pevnou“ stravu. Jde o prvního luskouna odchovaného v Evropě.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Advent na Hamousově statku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.
Praha | Zážitky

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!
Praha | Kultura

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky