Úvod > Aktuality > Také v červnu láká Hájenka v Malenovicích na prohlídku s odborným výkladem
Také v červnu láká Hájenka v Malenovicích na prohlídku s odborným výkladem
">
Zážitky

Také v červnu láká Hájenka v Malenovicích na prohlídku s odborným výkladem

  • Vydáno8. června 2011
Ještě o červnových víkendech je možné využít prohlídku s komentovaným výkladem odbornice, etnografky Aleny Prudké, v expozici Dřevo-proutí-sláma v objektu Hájenky u hradu v Malenovicích. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které Hájenku i hrad spravuje, navíc letos zavedlo novinku – zvýhodněné vstupné do obou objektů.
Spousta návštěvníků zavítá do Hájenky, když si krátí čas před prohlídkou malenovického hradu. Expozice Dřevo, proutí, sláma je specializovaná, představuje zvláštní odvětví tradiční výroby – domáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní a předmětů z proutí a slámy, které sloužily jak v domácnostech a v hospodářství samotných výrobců, tak pro prodej. Sami domáčtí výrobci nebyli vyučenými řemeslníky, měli svá hospodářství a výrobní znalosti dědili z generace na generaci. Převážná část exponátů pochází z rozsáhlého terénního výzkumu autora expozice, etnografa zlínského muzea Karla Pavlištíka, který realizoval v 60. letech 20. století a navázal na něj v letech 90. Kromě samotných výrobků, výrobních nástrojů, dokumentovaných výrobních postupů ukazuje expozice také hospodářské a sociální zázemí, v němž tito výrobci žili.

Expozice je navíc doplněna ukázkami dřevořezby ze sbírkového fondu muzea, ukázkami tradiční i současné tvorby betlemářské, jedna její část se věnuje lidové architektuře regionu. Její jedinečnost byla oceněna také cenou České národopisné společnosti za rok 2004.

Hájenka Malenovice – národopisná expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě

Hájenka Malenovice – národopisná expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně umístěná v objektu hájenky před hradem v Malenovicích představuje domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů – dřeva, proutí a slámy – jako významnou součást tradiční lidové kultury.

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Další aktuality