!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hvězdárna v Ondřejově připravila on-line prohlídky pro veřejnost
Hvězdárna v Ondřejově připravila on-line prohlídky pro veřejnost
"> "> ">
Zážitky

Hvězdárna v Ondřejově připravila on-line prohlídky pro veřejnost

Vydáno 15. dubna 2020
I když letos byly květnové dny Otevřených dveří na hvězdárně v Ondřejove zrušeny a pozastaveny až do odvolání jsou i prohlídky pro veřejnost, přesto se můžete na hvězdárnu vypravit. Hvězdárna v Ondřejově totiž pro své příznivce připravila on-line prohlídky.
ondřejovNa webových stránkách hvězdárny v Ondřejově je všem zájemcům o astronomii umožněna prohlídka historické části objektu, prostě jako kdybyste na hvězdárnu právě přišli a byli odborně provedeni. K dispozici jsou hned tři virtuální prohlídky a jedna komentovaná. Podívejte se po areálu observatoře, do kopule dalekohledu s průměrem 0,65 m pro pozorování asteroidů i na Perkův dalekohled, který je s průměrem zrcadlového objektivu 2 metry největší v České republice!

OndřejovPři komentované prohlídce se v pěti minutách "dějepisu" seznámíte s historií hvězdárny a v deseti minutách se ve "fyzice" podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým pro vás astronomové vše natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Průvodcem vám bude Pavel Suchan, vedoucí skupiny průvodců na hvězdárně.

Astronomický ústav AV ČR myslí také na  nejmaldší generaci –  pro děti a mládež  připravil výukové, vzdělávací a zábavné programy uzpůsobené jejich věku; seznámit se s nimi můžete na stránce „výukové programy pro děti a mládež“.
Hvězdárna Ondřejov - pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov - pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).