Úvod > Aktuality > Hudba, festivaly, divadlo i exotika na Východní Moravě
Hudba, festivaly, divadlo i exotika na Východní Moravě
">
Kultura

Hudba, festivaly, divadlo i exotika na Východní Moravě

  • Vydáno2. června 2011
Ve znamení řady zajímavých akcí se ponese závěr tohoto týdne na Východní Moravě.
V pátek 3. června odstartuje v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm oblíbená Rožnovská valaška, což je XVIII. Mezinárodní armádní folklórní festival a XII. Přehlídka skupin historického šermu. Třídenní akce nabídne například vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, předvede se také Valašský sbor portášský z Valašské Bystřice. V rámci festivalu se představí také Jednotka čestné stráže Armády České republiky Posádkového velitelství Praha a Vojenská hudba Olomouc. Páteční program odstartuje v 17 hodin, volný vstup platí pro celý areál Dřevěného městečka. 

Kdo vyrazí na Rožnovskou Valašku v neděli, může si návštěvu zpestřit účastí na svátečním koncertu v Hudebním altánu v rožnovském parku. Také tato akce je bez vstupného. 

V Bystřici pod Hostýnem začne v sobotu 4. června v prostorách místního zámku 17. ročník hudebního festivalu Bystřické zámecké slavnosti. Jeho ozdobou bude jedinečná výstava ke 150. výročí výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem nazvaná Legenda Thonet, jejíž vernisáž se prolne se slavnostním zahájením festivalu. Ten nabídne i spoustu hudby – od klasiky přes moderní jazz až po rockové variace.

Bystřické zámecké slavnosti budou trvat až do neděle 19. června. Právě v tento den se uskuteční happening s názvem „Přines si svou thonetku“. Smyslem akce je shromáždit co největší počet židlí firmy Thonet a TON na jednom místě.

Pokud máte rádi vy a vaše děti pohádky a soutěže, vydejte se v neděli 5. června do Zlína – Prštné. Na místním cvičném hřišti sboru dobrovolných hasičů se uskuteční akce s názvem Pojďte s námi do pohádky. Začátek je v 15 hodin a organizátoři zvou i na výborné občerstvení.

Milovníci divadla v neděli ocení možnost prohlédnout si zákulisí zlínského Městského divadla.  Od 14 do 18 hodin se otevřou jeho pomyslné brány a všichni zvědavci budou moci vstoupit do prostor, do kterých se běžně nepodívají. Provázet je budou oblíbení herci Gustav Řezníček, Rostislav Marek, Luděk Randár a Radoslav Šopík a kromě nich i sám ředitel divadla Petr Michálek. K tanci a poslechu zahraje Velký dechový orchestr města Zlína. Lidé uvidí jeviště, herecké šatny, maskérnu, garderobiérnu, osvětlovací kabinu, sklad kostýmů, malírnu, stolárnu, prostor pod jevištěm, zvukovou kabinu a vůbec poprvé i některé kanceláře.

Prohlídky začnou na nádvoří divadla (u vstupu do Dílny 9472) vždy v intervalu 30 minut. První prohlídka začíná ve 14 hodin, poslední v 17.30 hodin.

Kdo má rád exotiku, nenechá si ujít vystoupení třinácti tibetských mnichů v rituálních maskách a kostýmech, spojené s povídáním a promítáním. Představení, které přiblíží rituály, které se odehrávají za zdmi klášterů Mänri v dalekém Himálaji, se uskuteční na nádvoří zlínského zámku v úterý 7. června od 19 hodin.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.