Úvod > Aktuality > Hudba, festivaly, divadlo i exotika na Východní Moravě
Kultura

Hudba, festivaly, divadlo i exotika na Východní Moravě

  • Vydáno2. června 2011
Ve znamení řady zajímavých akcí se ponese závěr tohoto týdne na Východní Moravě.
V pátek 3. června odstartuje v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm oblíbená Rožnovská valaška, což je XVIII. Mezinárodní armádní folklórní festival a XII. Přehlídka skupin historického šermu. Třídenní akce nabídne například vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, předvede se také Valašský sbor portášský z Valašské Bystřice. V rámci festivalu se představí také Jednotka čestné stráže Armády České republiky Posádkového velitelství Praha a Vojenská hudba Olomouc. Páteční program odstartuje v 17 hodin, volný vstup platí pro celý areál Dřevěného městečka. 

Kdo vyrazí na Rožnovskou Valašku v neděli, může si návštěvu zpestřit účastí na svátečním koncertu v Hudebním altánu v rožnovském parku. Také tato akce je bez vstupného. 

V Bystřici pod Hostýnem začne v sobotu 4. června v prostorách místního zámku 17. ročník hudebního festivalu Bystřické zámecké slavnosti. Jeho ozdobou bude jedinečná výstava ke 150. výročí výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem nazvaná Legenda Thonet, jejíž vernisáž se prolne se slavnostním zahájením festivalu. Ten nabídne i spoustu hudby – od klasiky přes moderní jazz až po rockové variace.

Bystřické zámecké slavnosti budou trvat až do neděle 19. června. Právě v tento den se uskuteční happening s názvem „Přines si svou thonetku“. Smyslem akce je shromáždit co největší počet židlí firmy Thonet a TON na jednom místě.

Pokud máte rádi vy a vaše děti pohádky a soutěže, vydejte se v neděli 5. června do Zlína – Prštné. Na místním cvičném hřišti sboru dobrovolných hasičů se uskuteční akce s názvem Pojďte s námi do pohádky. Začátek je v 15 hodin a organizátoři zvou i na výborné občerstvení.

Milovníci divadla v neděli ocení možnost prohlédnout si zákulisí zlínského Městského divadla.  Od 14 do 18 hodin se otevřou jeho pomyslné brány a všichni zvědavci budou moci vstoupit do prostor, do kterých se běžně nepodívají. Provázet je budou oblíbení herci Gustav Řezníček, Rostislav Marek, Luděk Randár a Radoslav Šopík a kromě nich i sám ředitel divadla Petr Michálek. K tanci a poslechu zahraje Velký dechový orchestr města Zlína. Lidé uvidí jeviště, herecké šatny, maskérnu, garderobiérnu, osvětlovací kabinu, sklad kostýmů, malírnu, stolárnu, prostor pod jevištěm, zvukovou kabinu a vůbec poprvé i některé kanceláře.

Prohlídky začnou na nádvoří divadla (u vstupu do Dílny 9472) vždy v intervalu 30 minut. První prohlídka začíná ve 14 hodin, poslední v 17.30 hodin.

Kdo má rád exotiku, nenechá si ujít vystoupení třinácti tibetských mnichů v rituálních maskách a kostýmech, spojené s povídáním a promítáním. Představení, které přiblíží rituály, které se odehrávají za zdmi klášterů Mänri v dalekém Himálaji, se uskuteční na nádvoří zlínského zámku v úterý 7. června od 19 hodin.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Halloween v Zoo Zlín trvá po celé podzimní prázdniny, ale hlavní program je připraven na sobotu. Návštěvu s menšími dětmi doporučujeme spíše v pátek nebo neděli.
Zlínský kraj | Zážitky

Velké Karlovice lákají na závod Běhej Valachy

Běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 21. října 2023 v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letošní 11. ročník sportovního seriálu DATART Valachy tour. V údolí Léskové u hotelu Galik pořadatelé připravili trasy pro dospělé i děti. O start hlavního závodu se jako host postará přední česká běžecká osobnost: držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová Nývltová. Pojďte symbolicky zakončit letošní sezónu do Velkých Karlovic!
Zlínský kraj | Letní sporty

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně zažije v sobotu 21. října již pětadvacátou Mysliveckou svatohubertskou pouť. Ani letos nebude chybět průvod k obrázku sv. Huberta a troubená mše svatá, kterou v 10:15 hodin celebruje administrátor olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzík.
Zlínský kraj | Kultura

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Letošní „úrodu z polí, zahrad a sadů“ představí Valašské muzeum v přírodě v rámci výstavy Valašský hortikomplex. Ta každoročně prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku od 14. do 22. října 2023. Otevřena bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00 hodin mimo pondělí.
Zlínský kraj | Kultura

Démon na vrcholcích hor: příběh beskydského Radegasta a jeho bratra

Jedním z nezaměnitelných symbolů Beskyd je socha Radegasta, slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody. Víte ale, kdy a jak se do sedla v polovině cesty z Pusteven na Radhošť dostal? A že stejného Radegasta najdete tam, kde byste ho rozhodně nečekali: v pražské zoologické zahradě?
Zlínský kraj | Příroda