ÚvodAktualityHradozámecká noc probudí k životu i hradní zříceniny
Památky

Hradozámecká noc probudí k životu i hradní zříceniny

  • 9. srpna 2023
Hradozámecká noc, která se letos koná 26. srpna 2023, je tradičním letním svátkem našich hradů a zámků. Kouzlo noci dokáže probudit k životu i zříceniny hradů, místa dávno ztichlá, která se každou jinou noc halí do tmy. Teď ale starobylé zdi oživí noční prohlídky, opékání špekáčků a koncerty nejen country muziky.

Táborák, špekáčky a hudba na Liticích, Troskách či Potštejně

Romantická atmosféra večerního hradu při západu slunce hrad liticečeká návštěvníky hradu Litice. Ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin jsou na programu noční komentované prohlídkybaterkou. Poté si můžete opéci buřty na ohništi. Nezapomeňte si je s sebou zabalit stejně, jako baterku. Vstupné pro dospělé je za 280 Kč, snížené 220 Kč a děti 6-17 let zaplatí 80 Kč.
 
troskyTaké Hradozámecká noc na Troskách se ponese v romantickém duchu. Přijďte posedět k táboráku, opéct si špekáček a užít si romantickou atmosféru večerního hradu při západu slunce. K poslechu (a možná i tanci) zahraje country kapela Nabitý baterky. Nebude chybět ani vyprávění pověstí o hradu Trosky a komentovaná prohlídka hradu pro zájemce. Hrad Trosky bude otevřen od 19:00 do 23:00 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 190, senioři a mládež 150 Kč a děti 60 Kč.
 
Do historie hradu Potštejna vás přenesou při nočních prohlídkách divadelníci z Ochotnicko-čtenářské besedy Orlice. Prohlídky začínají v 20:30, 21:30 a 22:30 hodin. Pro dobrou náladu zahraje žesťový kvartet Pardubičtí pozounéři. Nezapomeňte si s sebou na hrad vzít baterky. Vstupné je 125 Kč pro dospělé a snížené za 75 Kč.
 

Prohlídky Rabí, karty na Krakovci a Bílé paní z Házmburka

hrad rabíNa Rabí bude letošní Hradozámecká noc hravá! Během večera si budete moci samostatně (bez komentované prohlídky) projít zšeřelý hradní areál, který bude osvětlen svíčkami. Budete moci navštívit velké i malé nádvoří, zavítat do horního hradu, vystoupat na vyhlídková místa (do prvního patra Nového paláce i na vrchol nejvyšší věže) i prozkoumat hradní sklepení. Vstup do hradního areálu bude možný od 19:00 a hradní brána se uzavře ve 22:00 hodin. Vstupenka stojí 180 Kč pro dospělé, snížené vstupné vyjde na 140 Kč.
 
hrad HazmburkHrad Krakovec známý z filmu Ať žijí duchové, zve od 18:00 hodin na poutavou přednášku o hracích kartách. Uvidíte exempláře karet od 16. století a dozvíte se zajímavosti o jejich historii, až po současnost. Ve 21:15 je připravena noční prohlídka za Pravdou.
 
Na hradě Házmburk bude veselo! Kastelán totiž svolává na své sídlo všechny Bílé paní z řad široké veřejnosti. Pro ostatní návštěvníky hradu bude připraven noční osvětlený hrad táborák.
Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje Památky

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu Památky

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku Památky

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Další aktuality

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
14. červenec 2024 9:31
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich dnešních 20 tipů, která věž vám přijde nejzajímavější?
14. červenec 2024 9:09
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.
12. červenec 2024 6:00
Památky

Tradice: dříve klášter, dnes… aneb nový život starých památek

Co spojuje města Český Krumlov, Broumov, Hostinné, Plasy, Žďár nad Sázavou a spousty dalších? Jeden z tisíců výnosů a rozhodnutí císaře Josefa II., kdy jediným podpisem zrušil stovky klášterů a řeholních domů. S následky jeho rozhodnutí se města potýkají dodnes: mniši odešli už před stovkami let, ale impozantní a rozsáhlé areály stojí dál. Které prošly nejvýraznější proměnou?
11. červenec 2024 9:07
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
9. červenec 2024 12:02
Památky

Chcete poznat, jak a kde se žilo ve středověku? Poznejte naše strážní hrady!

Vypravte se na výlet na hrady a tvrze, které ve středověku strážily území podél zemských stezek a poblíž zemských bran. Mohutné hradby, obranné věže a hluboké příkopy – dosud působivé zbytky kdysi majestátních gotických hradů se dodnes tyčí nad českými i moravskými městy a vesnicemi. Navštivte hrady, které strážily hranice anebo obchodní stezky či jiné cesty skrz tehdejší neproniknutelné hvozdy Českého království.
7. červenec 2024 10:49
Památky

Kam na výlet na nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
5. červenec 2024 17:54
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
5. červenec 2024 12:13
Památky