Úvod > Aktuality > Na Hradecku navštivte Chlumecké hudební léto i koncerty na Šrámkově statku
Na Hradecku navštivte Chlumecké hudební léto i koncerty na Šrámkově statku
">
Kultura

Na Hradecku navštivte Chlumecké hudební léto i koncerty na Šrámkově statku

  • Vydáno26. července 2015
Nevíte, kam zamířit v létě na Hradecku? V Chlumci nad Cidlinou se koná již čtvrtý ročník Chlumeckého hudebního léta na místním koupališti. Pokud byste raději zamířili za architekturou, v neděli 2. srpna si můžete projít i s průvodcem smiřickou barokní kapli Zjevení Páně. A určitě nevynechejte Šrámkův statek, kde vás kromě několika výstav čekají i tradiční Letní koncerty.
Máte rádi tóny swingu, blues, country nebo radši pořádnou nálož rockové hudby? Na Chlumeckém hudebním létě si vybere každý. Chlumecké koupaliště se rozeznívá každý týden už od poloviny června, a to vždy ve čtvrtek v sedm hodin večer. Stovkám divákům už stihla během letošního ročníku zahrát třeba revivalová kapela ABBA, pop rockový Natřije nebo Tři dny na břiše hrající blues – šanson.
 
Za barokním unikátem do Smiřic

Historie smiřické barokní kaple Zjevení Páně sahá až do 17. století. Autorství stavby je přisuzováno Kryštofu Dienzenhoferovi, nebo Janu Blažeji Santinimu. Nejde spolehlivě určit, neboť ve stavbě jsou prvky typické pro oba stavitele a stavební plány a písemnosti ke stavbě se nedochovaly.
Pokud vás zajímá tento architektonický klenot, pak vás jistě potěší, že v neděli 2. srpna si kapli ve 14 a v 15 hodin můžete projít spolu s průvodcem. Sakrální stavba má bezbariérový přístup a vstupné vás vyjde na 50 korun, snížené o desetikorunu méně.
 

Šrámkův statek v létě hostí kapely i výstavy

 
Také o letošních prázdninách pokračují Letní koncerty na Šrámkově statku v Pileticích. Navštívit je můžete vždy v pátek od 19 hodin. O první koncert se postarala východočeská kapela Kantoři. Z dalších kapel zde vystoupí například Country dohoda, Nadoraz nebo Marien.
 
A to není vše, přímo v objektu Šrámkova statku si můžete po celé letní prázdniny prohlédnout hned tři výstavy najednou. Kromě stálé expozice tu najdete prezentaci s názvem Lidové stavitelství a výstavku fotografií Hradec Králové objektivem polských fotografů, což je výběr snímků pořízených polskými autory v rámci foto plenérů v letech 2014 a 2015 na území Hradce Králové.
Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněným souborem původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Jedná se o areál původní lidové architektury, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802.

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361, městem jsou Smiřice od roku 1659. Město se mimo jiné chlubí tím, že zde byl po 1. světové válce postaven jez s nejvyšším převýšením na Labi.