Úvod > Aktuality > Hrad v Brandýse nad Orlicí vydal své tajemství – kapesní sluneční hodiny
Hrad v Brandýse nad Orlicí vydal své tajemství – kapesní sluneční hodiny
">
Památky

Hrad v Brandýse nad Orlicí vydal své tajemství – kapesní sluneční hodiny

  • Vydáno30. srpna 2017
Archeologický průzkum zříceniny hrádku v Bradnýse nad Orlicí přinesl nejedno překvapení. Archeologové zde během prací našli kruhovou zlacenou nášivku, jedenáct mincí nebo nášlapný třmen na napínání samostřílu. Největším objevem a záhadou zároveň je pro ně však část kapesních slunečních hodin.
Sluneční hodinyArcheologický výzkum zříceniny hradu v Brandýse nad Orlicí přinesl několik zajímavých nálezů. V zemi se skrývaly například kruhová zlacená nášivka, mince nebo nášlapný třmen na napínání samostřílu. Zajímavostí je část kapesních skládacích slunečních hodin – jedná se o malou destičku o straně zhruba čtyři centimetry vyřezanou z kosti. Jak přesně zařízení fungovalo, zatím archeologové neví.
 
Archeologové objevili i úlomky keramiky a zvířecí kosti. Nálezy jsou nyní v péči konzervátorů v muzeu v Roztokách u Prahy, jejich zpracování bude trvat zhruba rok. Během výzkumu vědci odkryli půdorys přízemí hradu. Po zdokumentování a zpevnění jej opět zakryjí zeminou, aby zdi nechátraly.

Hrad Brandýs nad Orlicí pochází z konce 13. století. Jeho zakladatelem byl patrně Jindřich z Brandisa, který byl ve službách olomouckého biskupa. Zřícenina patří městu, stará se o ni Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí. V předchozích letech byla dokončena obnova západního průčelí, díky čemuž se vzhled objektu přiblížil své někdejší podobě středověkého hradu.
Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Město Brandýs nad Orlicí stráží dva hrady – tedy dnes již pouze zříceniny: hrad Orlík a hrad Brandýs. Probíhají zde i mimořádné prohlídky s průvodcem (nově od sezony 2010) , které začínají na náměstí v Brandýse.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Další aktuality