!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Kašperk ožije divadlem, nočními prohlídkami a neobyčejnou hudbou
Hrad Kašperk ožije divadlem, nočními prohlídkami a neobyčejnou hudbou
"> "> "> "> ">
Památky

Hrad Kašperk ožije divadlem, nočními prohlídkami a neobyčejnou hudbou

Vydáno 2. srpna 2020
Hrad Kašperk láká návštěvníky nejen k běžným prohlídkám hradu, ale také na divadelní klasiku Macbeth. Milovníci nevšedních zážitků se mohou těšit také na unikátní noční prohlídky s příběhem, které se odehrají v polovině srpna. Konec měsíce se ponese v duchu jedinečného setkání anglického hráče na obří gongy a českého hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo.
Hrad KašperkNepřehlédnutelnou dominantou, tyčící se uprostřed lesů na kopci Ždánov, je strážní hrad Kašperk – s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách. Roku 1356 jej nechal vystavět Karel IV., aby ochránil naleziště zlata, Zlatou stezku, vedoucí z Pasova do Kašperských Hor, a hranici se sousedním Bavorskem.

Na tento hrad jsou od pondělí 3. 8. do čtvrtka 6. 8. 2020 zváni všichni příznivci divadelní klasiky. Přímo ve zdech hradního paláce se totiž bude odehrávat Shakespearova tragédie Macbeth. Představení začíná vždy v 21:30 hod. Představení trvá cca 80 min a je bez přestávky.

Ve druhé půli srpna přijdou na řadu noční prohlídky. Od 20. do 22. 8. můžete zažít podivuhodný příběh Petra mladšího Zmrzlíka ze Svojšína, držitele hradu z poloviny 15. století. Prohlídky jsou vhodné pro malé i velké nebojsy. Začínají vždy od 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00 a trvají cca 45 min. Vstupné stojí 150 korun pro dospělé a 110 pro děti a seniory.

hráči výpravaÚterý 25. 8. bude na Kašperku patřit zajímavé dvojici - Bearu Love z Anglie a Ondřeji Smeykalovi z ČR. Setkání anglického hráče na obří gongy a orfické nástroje Beara Love a českého hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala v roce 2010 v Londýně vyústila ve společný mezinárodní projekt nazvaný Výprava. Ten nabízí společenské meditativní setkání za souzvuku archaických nástrojů, např zvuk obřího gongu (2,2 m), světově největšího symfonického gongu. Jako každé turné, i tentokrát si oba aktéři připravili novou kolekci nástrojů. Vystoupení je čistě akustické, trvá cca 100 min a proběhne v prostoru před budovou purkrabství v horní části hradního nádvoří. Vstupné v předprodeji stojí 290 Kč.
Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.