Úvod > Aktuality > Hrad Bečov se dočkal obnovené mostní konstrukce
Lávka v na hrade v Becove
"> Lávka v na hrade v Becove "> Zámecký a hradní areál v Becove nad Teplou "> Lávka v Becove
Památky

Hrad Bečov se dočkal obnovené mostní konstrukce

  • Vydáno19. října 2013
Zámecký a hradní areál v Bečově nad Teplou patří k nejzachovalejším českým hradů. Pyšní se unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.
Sv. MaurHrad Bečov už v renesanci nevyhovoval náročným reprezentativním požadavkům a byl využíván pouze jako hospodářská budova. Počátkem 18. století byl na základech dělové bašty vystavěn nový, pozdně barokní zámek. Přiléhala k němu kuchyně a terasové zahrady. Jedná se tedy o velký areál, který vyžaduje řadu rekonstrukcí.

V současné době probíhá projekt na záchranu a obnovu Státního hradu a zámku Bečov, který bude ukončen v roce 2015 zpřístupněním celého areálu. Na obnovu areálu byla vypsána architektonická soutěž, jejíž výsledky byly prezentovány veřejnosti začátkem roku 2013 na výstavě v prostorách Národního technického muzea. Několik posledních let se řešily hlavně opravy stavebních havárií. V letošním roce došlo na zahájení prací obnovujících některé záměrně zničené či zaniklé konstrukce původního vybavení areálu v Bečově nad Teplou. První z těchto prácí je obnova dřevené lávky na západním parkánu.

Dřevo na lávku bylo získáno z místních zdrojů. Proces výroby od rozměření, přes ruční tesání, vytváření spojové konstrukce až po vlastní osazení mostu na místo mohla veřejnost aktivně sledovat v rámci vzdělávacího programu interaktivních řemeslných dílen zaměřených na tesařství. První návštěvníci se dostanou na most po vybudování okružní komunikace a zpřístupnění hradu pravděpodobně v sezonách 2015 či 2016.
Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.