!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Hrad a zámek v Bečově nad Teplou se navrací do starých časů a v noci je krásně osvětlen

Hrad a zámek v Bečově nad Teplou se navrací do starých časů a v noci je krásně osvětlen

Vydáno 1. srpna 2018 Památky
V Bečově nad Teplou jsou k vidění hned dvě slibované novinky sezóny 2018. Návštěvníci si mohou přes den prohlédnout avizovaný návrat části původního mobiliáře zámku a v noci se pak během celých prázdnin pokochat unikátně koncipovaným osvětlením hradu!
Bečov nad Teplou_foto P. VáňaNa základě úspěšného navázání vztahů a spolupráce s vévodským rodem Beaufort-Spontin získala správa státního hradu a zámku Bečov nad Teplou nejen důvěru a podporu potomků posledních šlechtických majitelů, ale také celou řadu cenných informací a fotografií zachycujících podobu zámeckých interiérů z doby před druhou světovou válkou. Tyto ikonografické podklady se staly nenahraditelným pomocníkem pro záměr postupné proměny zámecké expozice tzv. dolního zámku. Po přesunu relikviáře do nově budované muzejně-galerijní  expozice v tzv. Pluhovských domech dojde na reinstalaci stávající zámecké expozice, jež se zaměří právě na dobu, kdy areál vlastnila vévodská rodina Beaufort-Spontin.

Bečov nad Teplou brněníJiž  nyní se však v rámci stávajících možností snaží v Bečově navracet do zámeckých interiérů mobiliář, který byl v minulosti jejich součástí. Díky navázané spolupráci a dochovaným fotografiím se tak podařilo mezi prvními ztotožnit brnění, jež stávalo v prostoru zámecké haly. Tento dominantní druh původního inventáře je prezentován stejně jako v minulosti při vstupu na hlavní zámecké schodiště a návštěvníci si jej tak budou mohou prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Obě brnění vznikla až v 19. století a proto jsou označována jako tzv. divadelní. Jsou vykována z tenkého plechu a zdobena bohatými ornamenty.
 

Letní osvětlení zámeckého areálu

Noční Bečov_foto P. VáňaDruhou novinkou sezóny se stalo slavnostní osvětlení areálu, jenž souvisí s dokončující se stavbou okružní komunikace kolem areálu, která bude spolu s interaktivními edukačními panely zpřístupněna v polovině prázdnin. Historicky se jedná o vůbec první kompletní osvětlení druhé nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji. Vizuálním záměrem bylo osvětlit hrad a oba zámky tak, aby celek působil integrálně s okolím a budovy nebyly odtržené od stupňovitého reliéfu. Pro osvětlení bylo použito 28 ks především LED svítidel, celková délka vedení osvětlení je cca 0,5 km.

Toto osvětlení významně podtrhuje výrazné panorama celého hradozámeckého areálu a místní obyvatelé i návštěvníci tak mohou vůbec poprvé plně docenit osvětlené večerní a noční exteriéry unikátního souboru architektur od středověkého hradu, přes renesanční trakt až po barokní zámek s arkádovým mostem a zámeckými zahradami.
 

Co byste si v Bečově neměli nechat ujít

Relikviář sv. MauraKromě těchto novinek letošní sezóny hrad a zámek Bečov nabízí spoustu dalších zajímavostí. Bečovský areál představuje jedinečný soubor historických budov, z nichž nejvýznamnější je gotický hrad, renesanční palác a barokní zámek. Od roku 2002 je zde trvale vystavována unikátní ostatková schránka – relikviář sv. Maura, který je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky.

Mimo prohlídek pro dospělé nabízí hrad Bečov také prohlídkové okruhy pro děti. Na konci každé prohlídky je dětský návštěvník povýšen do šlechtického stavu a získá na památku nobilitační glejt.  K dispozici je nejen dětem také dotykový model relikviáře sv. Maura, dětský koutek, didaktické hračky, archeologické naleziště a zdarma zapůjčení dětských, dobových kostýmů. Letošní novinkou je přírodní lezecká stěna pod západní stranou hradu.

Botanická zahrada BečovNa ploše o rozloze 9 hektarů se rozprostírá jedna z nejvýznamnějších zahrad v Čechách, Botanická zahrada Bečov. Děti uchvátí areál s řadou kreativních prvků pro hru i poučení. Budete překvapeni, jak si dokáží vyhrát jen s kusy dřeva či s různými kamínky a zeminou. A co teprve prolézačky z kořenů, klád a kamenů? Můžete si zdarma zapůjčit pramici a projet se po jezírku. Bečovská botanická zahrada se nachází poblíž vlakové stanice, v ulici Tovární.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Relikviář pro každého - na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Relikviář pro každého - na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Další aktuality

14.2.
2020
V Bečově nad Teplou probíhají zimní prohlídky zámku

V Bečově nad Teplou probíhají zimní prohlídky zámku

Západočeské lázně | Památky
11.2.
2020
Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Západočeské lázně | Památky
7.2.
2020
Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Západočeské lázně | Památky