Úvod > Aktuality > Historický víkend aneb strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké
Historický víkend aneb strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké
"> "> Historický víkend aneb Strašidla a mumraje Plzenské "> Plzen bude žít bájecnou víkendovou akcí
Kultura

Historický víkend aneb strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké

  • Vydáno5. června 2019
Mnozí Plzeňané, ale i přespolní si pravidelně rok co rok zapisují do svých kalendářů vždy v polovině června datum Historického víkendu, který oživuje historické centrum Plzně a láká malé i velké. Ve dnech 7. až 9. června 2019 zaplaví Plzeň strašidla a mumraje.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do života našich předků a vydejte se o víkendu 7. – 9. června do Plzně. Akce Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské pozve návštěvníky do doby, kdy císař Rudolf II. přijíždí na návštěvu Plzně a při této velkolepé příležitosti se bude dít mnoho zajímavého.
 
Jeho Veličenstvo přijede osobně. Přiveze s sebou nejen hraběnku Stradovou, krásné dámy, dvořany, vojáky a komorníky, ale také svůj proslulý zvěřinec, kterému bude vévodit dvouhrbý velbloud Efendi. Chybět nebudou ani alchymisté, zlatodějové a hledači Kamene mudrců. I ti se představí plzeňským měšťanům.
 
K jeho poctě bude připraven bohatý program, městem projde tradiční sobotní odpolední průvod i večerní Vejšlap Plzeňských strašidel, děti se mohou těšit na Pohádkovou cestu či dětskou scénu… Hlavní scéna bude tradičně na náměstí Republiky, další v nejužším centru města. Císaře navštíví i mocný vladař jižních Čech, pan Petr Vok z Rožmberka. I na jeho panství se daří různým vynálezcům a ten nejodvážnější z nich se pokusí před zraky císaře vzlétnout na vlastnoručně vyrobeném létacím stroji!
 
Hlavní roli ve velkém večerním představení pak bude symbolizovat Anděl! Skupina Lorika se svými hosty a spolupracovníky připravila na páteční i sobotní večer příběh plzeňského znaku. U katedrály sv. Bartoloměje se za večerní tmy zaplní pódium šermíři, tanečnicemi, plivači ohně, kejklíři na chůdách a mnohými herci, kteří ukáží divákům, jak a proč vstupovaly do znaku města jednotlivé symboly. Jedním z obrazů bude obléhání Plzně husity, které přineslo do znaku velblouda. A skutečný velbloud se také na jevišti objeví! Na závěr si v příběhu zahraje i slavná plzeňská věž, která je se svými 102 metry nejvyšší kostelní věži v České republice.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.