Úvod > Aktuality > Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké
Kultura

Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké

  • Vydáno6. června 2023
Mnozí Plzeňané, ale i přespolní si pravidelně rok co rok zapisují do svých kalendářů vždy v polovině června datum Historického víkendu, který oživuje centrum Plzně a láká malé i velké. Ve dnech 9. až 11. června 2023 zaplaví město strašidla a mumraje a centrum se přesune do doby husitské.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do života našich předků a vydejte se o prodlouženém víkendu 9. – 11. června do Plzně. 27. ročník akce Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské pozve návštěvníky do doby, kdy město obléhali husité.
 
Další ročník nabídne pestrý třídenní program na několika scénách, takže se ani chvilku nudit nebudete. Hlavní scéna bude umístěna přímo na náměstí Republiky, další pak v Mlýnské strouze a dalších částech sadového okruhu. Počítejte s dopravním omezením, které akce přináší. Například na náměstí Republiky nebude umožněn vjezd mimo mhd od sobotní 10. hodiny do nedělní 16. 

Těšit se můžete na velký folklórní a historický průvod, taneční a hudební vystoupení, dobový trh i příchod husitů, kteří budou bojovat o Plzeň. 
 

Program Historického víkendu 2023

Páteční program

V pátek 9. června program na náměstí Republiky odstartuje v 16:30, můžete se těšit na vystoupení hosta Mezinárodního folklórního festivalu Everest Nepal Cultural Group, pohádku Princezna ze Mlejna v podání souboru Karkulka z Chrástu. Od 19 hodin vystoupí Kejklíř Hubert a večer bude patřit středověkému rocku.

Na scéně Mlýnská strouha je od 17 do 20 hodin připraven Život v dobovém táboře: Dětská scéna. Už v pátek se můžete těšit i na dobové stánky, které po celou dobu akce budou u Morového sloupu. 
 

Výběr ze sobotního programu

V sobotu se bude konat program na náměstí Republiky od 10:00 do 22:10. Již v 10:30 se představí trubači a bubeníci. V 11 a ve 13 hodin se na hlavní scéně představí hosté Mezinárodního folklórního festivalu CIOFF. Během dne se můžete těšit na další taneční a hudební vystoupení, připravené je i zpívání s dětmi.

Ve 14 hodin se můžete zapojit do velkého historického a folklorního průvodu centrem města, který začíná v Křižíkových sadech. V 16 hodin budou husité bojovat o Plzeň a v 19:30 započne noční rej strašidel s hudební skupinou Strašlivá podívaná na kterou ve 20:45 naváže tradiční vejšlap plzeňských strašidel z náměstí Republiky, do kterého se můžete zapojit. Nejlepší masky budou náležitě oceněny. 

Trasa průvodu bude Křižíkovy sady – Dřevěná ulice – Západočeské Muzeum – U Branky – náměstí Republiky. 

U Morového sloupu, kde bude vedlejší scéna, v sobotu v 11:30 zde zahraje dobová kapela Turdus a ve 12:30 a v 17 hodin uvidíte Plzeňského kata. 
  
Na scéně Mlýnská strouha se po celou sobotu můžete těšit na Život v dobovém táboře, například v 11 hodin se ukážou palné zbraně, v 16 hodin místo zaplaví sokolníci. Na 18:30 se chystá velká dětská ponožková bitva. Proti sobě se postaví dva velitelé z RKČ-Rytíři Koruny České, kteří potřebují naverbovat statečné malé válečníky. Všichni dobrovolníci nechť se hlásí v sobotu v 18:30 a s sebou mají několik párů ponožek.

Děti se také mohou v sobotu i v neděli zúčastnit pohádkové cesty se startem na náměstí Republiky.
 

Poslední den Historického víkendu

V neděli na náměstí Republiky zahraje v 11:30 skupina Milvus a ve 12 hodin uvidíte šerm a tanec v podání plzeňských měšťanů a ve 13:30 vystoupí host folklorního festivalu.

Na vedlejší scéně u Morového sloupu ve 12:30 zhlédněte šermířsko-divadelní představení v podání skupiny historického šermu Lorika.

V Mlýnské strouze se po celý víkend dětem představí život v dobovém táboře, v neděli vás v 11 hodin překvapí výstřel z děla.

Po celý víkend můžete také navštívit plzeňské Muzeum strašidel, které je otevřené denně od 10 do 18 hodin, v sobotu až do 19 hodin.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Další aktuality

Ski areál Špičák zahajuje sezónu – lyžaři si užijí většinu sjezdovek

Prvním lyžováním a prakticky hned na všech upravených sjezdovkách zahájí 7. prosince 2023 největší areál Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák novou zimní sezonu. Na sjezdovkách nyní leží v průměru 50 cm sněhu v kombinaci přírodního a technického. Až na malé výjimky v podobě horního úseku dvojky U zalomeného a černé Šance (nejprudší v ČR) se hned od úvodního dne bude lyžovat na všech tratích. Poprvé v zimní sezoně bude od také otevřena restaurace U Lanovky, dále lyžařská škola, servis i půjčovna vybavení.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou na Šumavě

Přemýšlíte, kde si užít zimní dovolenou na Šumavě s celou rodinou? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás nejen na svahy šumavských hor a do ticha lesních samot, ale i za zvířátky, pro které je národní park domovem.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Plzeň Design Week 2023 aneb Umění na prodej

Na začátku prosince 2023 se bývalá vozovna městských dopravních podniků, dnes kreativní zóna DEPO2015, promění v centrum designu a módy. Letošní ročník Plzeň Design Weeku bude od 2. do 3. prosince věnován českému designu v různých podobách, a to i v těch nejběžnějších věcech. Letošním téma zní "Umění na prodej!"
Plzeňský kraj | Zážitky

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
Plzeňský kraj | Památky