Úvod > Aktuality > Historické vinné sklepy na Hlinkách v Brně se na chvíli otevřou veřejnosti
Brno bylo kdysi vstupní branou do vinarské jižní Moravy a sklepy na ulici Hlinky jsou toho dukazem
"> Brno bylo kdysi vstupní branou do vinarské jižní Moravy a sklepy na ulici Hlinky jsou toho dukazem "> V prostorách ulice Hlinky 56–58 byl puvodne provozován rozsáhlý velkoobchod s vínem "> Rozsáhlý komplex historických sklepu na Hlinkách 56, který je znám jako sklep Na Kantnýri, se zachoval prakticky v puvodním rozsahu a podobe
Gurmánská turistika

Historické vinné sklepy na Hlinkách v Brně se na chvíli otevřou veřejnosti

  • Vydáno4. prosince 2013
Jen na jeden den se pro veřejnost otevřou dva historické vinné sklepy na ulici Hlinky, které jsou součástí pravděpodobně nejrozsáhlejšího komplexu vinných sklepů na jižní Moravě – sklep Na Kantnýři a sklep Hlinky 52. Unikátní sklepy pod Žlutým kopcem budou mít návštěvníci možnost poznat 7. prosince v rámci tzv. Velké degustační soboty, kterou vyvrcholí festival Víno z blízka.
Sklepy na KantýřiBrno bylo kdysi vstupní branou do vinařské jižní Moravy a sklepy na ulici Hlinky jsou toho důkazem, víno se tu vyrábělo i skladovalo. Většina z nich je ale veřejnosti normálně nepřístupná. Díky vstřícnosti soukromého majitele si je všichni zájemci mohou prohlédnout během soboty 7. prosince během festivalu Víno z blízka.

Podle odborníků pochází první zmínky o původních vinařských sklepích v tomto místě z raného novověku, kdy na brněnském Žlutém kopci byla pěstována vinná réva. Doložitelná zmínka o Vinařství Alois Reissmann ve sklepích na Hlinkách v Brně pochází z roku 1868. Rozsáhlý komplex historických sklepů na Hlinkách 56, který je znám jako sklep Na Kantnýři, se zachoval prakticky v původním rozsahu a podobě. Komplex je ukrytý pod parcelami pěti vlastníků s celkovou délkou chodeb stovek metrů a veřejnosti nejsou běžně otevřeny. V prostorách ulice Hlinky 56–58 byl původně provozován rozsáhlý velkoobchod s vínem dováženým z jižní Moravy i ze států jižní Evropy. Prastrýc restituentů těchto sklepů pak v období první světové války z Itálie přivezl do Brna dokonce recepturu na kořeněné víno, které později v České republice vešlo ve známost jako Metropol. V posledních desetiletích nebyly sklepy zásadně rekonstruovány a jejich vybavení zůstalo překvapivě v původním stavu. I díky tomu čeká na návštěvníky autentický zážitek.

Brněnské sklepyVinný sklep Hlinky 52
je naopak citlivě zrekonstruovaný vinný sklípek s domáckou atmosférou v místním měřítku patří mezi ty menší – jeho celková rozloha je necelých 200 čtverečních metrů. Tak jako většina sklepů na Hlinkách byly i tyto malé sklepy v minulosti propojeny se sousedy. Průchody, které jsou dnes již zazděny, se původně dalo projít do sklepů sousedícího Pivního a vinného šenku Železná růže a na druhé straně do sklepa někdejší restaurace Moravský sklep.

V obou sklepech bude v sobotu 7. prosince probíhat i doprovodný program. Ve sklepě Na Kantnýři jsou v plánu tři komentované prohlídky. Ve Vinném sklepě Hlinky 52 nejprve od 15 hodin přednáška Brno – město vína, obrázky z historie, kterou povede historik a oborník na dějiny Brna Michal Konečný z Národního památkového ústavu, a hned na to, od 16:15 přednáška a degustace Brněnská vína kdysi a jejich degustace dnes. Tu povede brněnský sommeliér a vinař Stanislav Šida a představí tak mimo jiné kolekci šesti vín vyrobených způsobem blízkým starým technologií a z odrůd typických pro vinohrady středověkého Brna. Od 17:30 následuje přednáška Brněnské podzemí – místa spjatá s vínem. Aleš Svoboda ukáže obrazem a okomentuje slovem, kam až podzemí sahalo, jak bylo propojené, jaké mělo zvláštnosti a co dnes vnímáme jako raritu. Pro návštěvníky festivalu bude vstup v rámci vstupného zdarma.
Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika