Úvod > Aktuality > Znáte Kovozoo ve Starém Městě? Nevšední sochy z kovu doplňují i autoveteráni

Znáte Kovozoo ve Starém Městě? Nevšední sochy z kovu doplňují i autoveteráni

Vydáno 20. srpna 2019 Zážitky
Hledáte nevšední místo, kde je možné se zabavit, inspirovat a něco se naučit? Ojedinělou zoo v celé Evropě najdete na Slovácku v areálu firmy REC Group ve Starém Městě u Uherského Hradiště. V současné době ji obývá již více než 250 zvířátek vytvořených z kovového šrotu. Cílem Kovozoo je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné.
Kovový odpad nemusí vždy skončit jenom v hutích, dá se využívat i jinak a mnohem zábavněji. Důkazem je Kovozoo, jedinečná kovová zoologická zahrada ve Starém Městě na Slovácku. V areálu bývalého cukrovaru „žije“ několik stovek propracovaných zvířat v životní velikosti, vesměs vyrobených z kovového odpadu. Podobně jako v klasických zoologických zahradách i tady má každé zvíře jméno a zajímavý osud.

KovozooZvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, umělečtí kováři, zaměstnanci a ředitelé jednotlivých firem holdingu REC Group. Speciální místo, kde dochází k "zrození", léčení a regeneraci kovových zvířat, je porodnice Kovozoo. Zde se setkávají tvůrci kovových zvířat (porodní asistenti) a společně se oddávají kreativnímu tvoření a vaření (svařování), kdy výsledkem je vždy něco výjimečného…ať už nový přírůstek do Kovozoo, tak okamžiky strávené společně s prima lidmi, jejichž srdce hoří pro stejnou věc a ruce se nebojí chopit se práce, ať už je to ředitel nebo dělník.

Kovová zvířata ztvárňují zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. Můžete pohlédnout do očí 2tunovému nosorožci Norbertovi, vzhlédnout k 5metrové žirafě Safiře a jejímu mláděti Melmenovi, nechybí ani lví výběh či stádo slonů, krokodýli, mrož, velboud, opice, domácí zvířata a spoustu, spoustu dalších. Celkem je jich již více než 250 a svou dokonalostí a propracovaností překvapí nejednoho návštěvníka. Cílem je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší Zoo v ČR.

Maják ŠrotíkNeuvidíte tu ale jen zvířata; můžete si například vyšplhat na sedmadvacet metrů vysoký maják Šrotík, zatočit kormidlem na pirátské lodi Naděje (a dokonce přenocovat v kajutě kapitána Jacka nebo pod širákem na palubě). V sezoně si zajezdíte na motokárách a po areálu se projedete vyhlídkovým vláčkem Steelinkou, na celý areál se navíc můžete podívat z výšky z vyhlídkových lávek,  které vás provedou světem zpracování a recyklace odpadů a okolní přírodu budete mít jako na dlani. V současné době je plně v provozu 220 m vyhlídkových lávek, které vedou z Kovozo přes střechu porodnice a Kongresového centra až na střechu údržby společnosti Kovosteel Recycling.
 

Muzeum veteránů a gumové bludiště

KovozooMuzeum veteránů - dlouhodobá vnitřní expozice historických aut a motorek. Kovozoo ji připravilo
ve spolupráci se Slováckým Veteran Car Clubem Uherské Hradiště a exponáty v ní se obměňují, abyste při každé návštěvě viděli něco nového. Jde o výstavu "veteteránismu", kde se autoři snaží ukázat veteránský svět takový jaký je, v celé své rozdílnosti, odlišnosti typů, stáří a modelů aut…. proto je v expozici široký rozptyl aut co se jejich stáří týče – od začátku 20. století až po 70. léta. V muzeu tak najdete téměř 6 desítek exponátů.

Muzeum zemědělství - secí a žací stroje, mlátičky obilí, fukary a jiné stroje z dob našich prarodičů jsou k vidění po celém areálu Kovozoo, ale mají také svou stálou expozici v jedné z původních budov cukrovaru, naproti Kongresovému centru.

KovozooGumové bludiště - to je bludiště ze samých pneumatik. Je jich více než 2000, váží 20 tun a na ploše 20×20 metrů poskytují prima zábavu.

Kovozoo je otevřená celoročně a denně, vstupné stojí pro dospělé 110 Kč, pro studenty a seniory nad 60 let či ZTP 80 Kč. Rodina (2 dospělí + 3 děti) zaplatí 400 Kč. Děti do tří let mají vstup zdarma.

A pokud byste snad zatoužili obohatit Kovozoo o další zvířátko, je právě pro vás určená porodnice, prostor pro sestavování, léčení a regeneraci kovových zvířátek. Je vybavený několika svařovacími boxy a veškerým potřebným příslušenstvím, k dispozici je vždy odborný dohled, který rád poradí a pomůže.
Muzeum veteránů ve Starém Městě

Muzeum veteránů ve Starém Městě

Muzeum veteránů představuje více než pět desítek storických vozidel (automobilů a motocyklů).

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém městě u Uherského Hradiště

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém městě u Uherského Hradiště

Jedná se o unikátní objekt z roku 2008, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře. Je to hlavní symbol holdingu REC Group, který se zabývá recyklací odpadů a provozuje areál Kovozoo. "S námi se v moři odpadů neztratíte".

Kovozoo Staré Město - originální zoo na Slovácku

Kovozoo Staré Město - originální zoo na Slovácku

Ojedinělou zoo v celé Evropě najdete na Slovácku ve Starém Městě u Uherského Hradiště. V současné době ji obývá již více než 250 zvířátek vytvořených z kovového šrotu. Hledáte nevšední místo, kde je možné se zabavit, inspirovat a něco se naučit?