ÚvodAktualityZámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu
Kultura

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

  • 21. května 2024
Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.

Trojská sezóna zahájena: otevírá Nejisté situace

ghmp nejisté situaceV úterý 21. května 2024 jste od 17:00 hodin srdečně zváni do Zámku Troja na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace. Ve výstavních prostorách zámku bude představen výběr děl ze sbírek GHMP a na ně reagující nové hudební kompozice ve formě nahrávek skladeb a výběr jejich partitur. Skladby pod uměleckým vedením Iana Mikysky interpretuje soubor Prague Quiet Music Collective.
 
Všechny zazní v rámci celoročního doprovodného programu (setkání s hudebníky, koncerty v hlavním sále Zámku, hudební workshopy a další). Výstava bude doplněna i o několik výtvarných děl, která vysloveně pracují se zvukem a představují tedy opačný přístup, než je vytvoření hudebního díla dle existujícího díla vizuálního. Projekt vzniká ve spolupráci ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy a bude probíhat až do 10. listopadu 2024.
 

Nové realismy v Městské knihovně: pro dospělé i pro děti

nové realismyNa výstavu Nové realismy se můžete přijít podívat až do 25. 8. 2024. Jedná se o moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918 – 1945. Ve čtvrtek 23. května od 18:00 hodin proběhne v Městské knihovně přednáška profesora Lubomíra Spurného, zaměřena na reflexi termínu Neue Sachlichkeit v kontextu středoevropské hudební kultury se zvýšeným důrazem na německou jazykovou oblast. Jeho význam pro hudbu je dokumentován krátkými dějinami jeho užívání v průniku s jinými stylovými termíny jako např. expresionismus či neoklasicismus. Neue Sachlichkeit se během 20. let minulého století stala v Německu užívanou vinětou pro nový životní styl spojovaný s technizací všedního dne, racionalizací práce, změnami mužských a ženských rolí, rozšíření nových technických médií a amerikanizaci zábavné kultury. Ze stylového označení se stal během krátké doby běžně užívaný pojem, jenž měl vyjadřovat ducha přítomné doby.

filosofie ghmpV sobotu 25. května od 15:30 hodin přijďte do Městské knihovny na vzrušující filozofickou výpravu, která vás znova zavede do světa realismu v umění na výstavě Nové realismy. Workshop je určen dětem i rodičům. Společně objevíte, jak umělci skrze realismus zobrazují svět kolem nás, a budeme se ptát, jaký význam má existence objektivní reality. Navíc se dozvíte, jak realismus ovlivnil nejen umění, ale i naše každodenní vnímání světa. Skrze interaktivní aktivity, diskusi a prohlídku uměleckých děl na výstavě se ponoříte do světa umění a filozofie. Připojte se k cestě objevování realismu v umění a prožijte společné filozofické dobrodružství.


Zámek Troja a sleva na druhou výstavu 

Zámek TrojaZámek Troja se nachází v bezprostřední blízkosti pražské zoologické zahrady. Zámek je obklopen nádhernou francouzskou zahradou. V zámeckém interiéru můžeme obdivovat jedinečnou freskovou výzdobu a výstavy, které připravila Galerie hlavního města Prahy.

Stavba raně barokního zámku Troja byla zahájena v roce 1679. Autorem projektu zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey. V návrhu zúročil zkušenosti ze svého pobytu v Itálii a inspiroval se typem římské příměstské vily. Středem a dominantou celé hmoty stavby je velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s enfiládou přilehlých salónů. Po stranách stavbu vertikálně i horizontálně ukončují dvoupatrové věžovité belvedery.

Už jste viděli všechny nejnavštěvovanější výstavy Galerie hlavního města Prahy této sezóny? Od úterý 21. května získáte po zakoupení vstupenky na výstavu Group Therapy voucher s 50procentní slevou na výstavu Nové realismy a naopak. Můžete si tak projít oba výstavní projekty v jeden den, či si je rozložit do dvou kulturních odpolední.
Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Nejisté situace – Album zpomalených obrazů

22. 5.10. 11.
Nejisté situace – Album zpomalených obrazů

Projekt Nejisté situace představuje různé přístupy k interakci sluchového a zrakového vnímání. Ve výstavních prostorách Zámku Troja bude 22.5. – 10.11. 2024 představen výběr děl ze sbírek Galerie hlavního města Prahy a na ně reagující nové hudební kompozice.

Group Therapy – výstava Galerie hlavního města Prahy

26. 4.11. 8.
Group Therapy – výstava Galerie hlavního města Prahy

Výstava Group Therapy v domě U Kamenného zvonu je srovnáním sběratelských přístupů sbírek současného umění německého Telekomu a Galerie hlavního města Prahy. Výstava potrvá od 26. 4. do 11. 8. 2024.

Nové realismy – Galerie hlavního města Prahy

27. 3.25. 8.
Nové realismy – Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy uvede od 27. 3. do 25. 8. 2024 výstavu Nové realismy – Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918 – 1945.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Další aktuality

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Cesta Českým krasem za Hagenem – Evropský den chráněných území , 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Bonsaje na Zbraslavi, Jedu v medu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 158. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.
20. květen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha

Lední medvědi v Zoo Praha: do Prahy dorazila medvědí dvojčata

Do Zoo Praha včera večer dorazili ve středu 15. května 2024 dva lední medvědi ze Zoo Varšava. Třináctiletá dvojčata Gregor a Aleut přicestovala do Prahy na základě doporučení evropské koordinátorky chovu tohoto druhu. Její rozhodnutí navazuje na březnový odchod pražského samce Toma do Almaty v Kazachstánu za potenciální družkou. Právě do jeho někdejší expozice se nově příchozí bratři nastěhovali. Ve středu 22. května v 11:30 je Zoo Praha oficiálně přivítá.
17. květen 2024 12:00
Příroda, Praha