Úvod > Aktuality > Festival turistických filmů Toufilm opět oživí Karlovy Vary
Festival turistických filmu Toufilm opet oživí Karlovy Vary
"> Festival turistických filmu Toufilm opet oživí Karlovy Vary "> Hlavní hvezdou 47. rocníku festivalu bude australský filmar, umelec a ochránce prírody David Hannan "> Aleš Háma prozradí své zážitky z rybolovu na Aljašce "> Mezinárodní filmový festival turistických filmu Tourfilm je nejstarším festivalem svého druhu na svete
Zážitky

Festival turistických filmů Toufilm opět oživí Karlovy Vary

  • Vydáno24. září 2014
47. ročník nejstaršího filmového festivalu turistických filmů na světě se letos bude konat od 9. do 11. října 2014 v karlovarském hotelu Thermal a v Grandhotelu Pupp. Partnerskou zemí tohoto ročníku festivalu bude Maroko – perla Arábie. V rámci besed se ale návštěvníci podívají i na podstatně chladnější Aljašku či se dozvědí o sexuálních tabu napříč kontinenty. Program je i letos pro všechny návštěvníky zdarma.

Festival TourfilmUž po sedmačtyřicáté přivítají Karlovy Vary od 9. do 11. října nejstarší festival filmů s turistickou tematikou na světě Tourfilm, jehož pořadatelem je České centrála cestovního ruchu. Festival letos opět ocení ty nejlepší spoty, filmy i internetové prezentace, které pomáhají k rozvoji mezinárodního cestovního ruchu. Po jednadvacáté se také uskuteční festival českých turistických filmů a spotů, jehož cílem je nalákat turisty na krásy Čech, Moravy a Slezska – Tour Region Film.

Do soutěže Tourfilmu, v jehož rámci se o hlavní ceny utkají filmy a spoty z celého světa, se letos přihlásil rekordní počet snímků. Necelých 500 filmů a spotů a 163 multimediálních počinů musela zhlédnout odborná porota, která udělí v jednotlivých kategoriích první tři místa i velkou "Grand Prix". O ceny v rámci Tour Region Filmu se utká 64 filmů, 35 spotů a 30 multimédií. Festival tradičně doplní přehlídka turistických map a průvodců Tourmap. Zájemci si je budou moci prohlédnout v prostorách hotelu Thermal.

Marocká poušť na motorce, se zpěvákem i ve filmu

Maroko poušťPartnerskou zemí letošního ročníku festivalu bude Maroko, na které bude nahlíženo ze všech stran, skrze filmovou kameru i fotoaparát. Napříč marockou pouští na silných stojích provede návštěvníky herec Martin Zounar, který exotiku Maroka objevoval no motorce společně se zpěváky Václavem Noidem Bártou a Lou Fanánkem Hagenem v roce 2009. Se specifiky focení v marocké poušti seznámí posluchače cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba, a o tom, jak se v Maroku natáčel film Líbáš jako ďábel, promluví režisérka Marie Poledňáková. Méně tradiční pohled na severoafrickou zemi nabídne i převážně muzikálová zpěvačka Linda Finková.

Páteční den, který představí tuto exotickou lokalitu, je připravován ve spolupráci s Moroccan National Tourist Office a Velvyslanectvím Marockého království.

AljaškaO podstatně "chladnější" část vyprávění se postará mimo jiné herec a moderátor Aleš Háma, který se podělí o své zážitky s rybařením ve volné přírodě Aljašky, svět cestovatele Miroslava Zikmunda přiblíží Petr Horký. Sexuolog Radim Uzel odhalí posluchačům taje sexu napříč kontinenty, mimo jiné, jaká sexuální tabu skýtá evropský a jaká mimoevropský svět. Doprovodný program zavede návštěvníky i do extrémních podmínek Afghánistánu, na cesty s celosvětově známou dvojicí Zikmund a Hanzelka a ochuzeni nebudou ani příznivci cestovatelského guru Miloslava Stingla, čestného náčelníka kmene Kikapů. Jana Bürger společně s čestným hostem festivalu – královnou Velikonočního ostrova Taurama Hey Rapu – prozradí taje tohoto specifického ostrova ležícího v Polynésii a řeč bude i o České republice – tentokrát coby země s bohatou filmovou historií.

Na dno oceánu s australským potápěčem Davidem Hannanem

Korál v mořiHlavní hvězdou 47. ročníku festivalu bude australský filmař, umělec a ochránce přírody David Hannan. Jeho filmy točené speciální technikou pod hladinou moře posbírali v posledních letech řadu cen. Držitel ceny EMMY pracuje převážně v tropických oblastech a v mírných vodách kolem Austrálie, Filipín, BorneaCookových ostrovů či Antarktidy.

Hannan, který se poprvé potápěl již v 11 letech, objasnil jako první způsob korálového tření a jeho dokument o reprodukci korálů a následném vytváření útesů byl prvním dokumentem na světě, který zmapoval toto téma. Hannan spolupracuje s televizními stanicemi BBC, Discovery či National Geographic, jeho produkční společnost vytváří vzdělávací a dokumentární filmy z podmořského světa.

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.