Úvod > Aktuality > Elektrárna Dlouhé Stráně se opět otevřela turistům
Elektrárna Dlouhé Stráně se opět otevřela turistům
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Elektrárna Dlouhé Stráně se opět otevřela turistům

  • Vydáno15. března 2022
Dlouhé stráně se po delší pauze způsobené koronavirem opět otevřely návštěvníkům. Ti se mohou objednat na oblíbené exkurze – do konce března k Dolní nádrží a od 1. dubna pak i k nádrži Horní. Největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice je technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. V roce 2005 se zařadila mezi sedm největších divů České republiky.
elektrárna dlouhé stráněExkurze do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je možná celoročně ve všedních dnech včetně svátků, sobot a nedělí od 8:00 do 17:00 hodin, vždy po předchozím on-line objednání (poslední exkurze začíná v 16:00). Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, Dolní nádrž i impozantní Horní nádrž (od dubna do října) v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je rovněž prohlídka informačního centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete film o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě a o společnosti ČEZ. Exkurze se pořádají celoročně, v zimních měsících (do konce března) se však nejezdí k Horní nádrži.

elektrárna dlouhé stráněObjednávky exkurzí je nutné provést online, a to v dostatečném předstihu dle způsobu platby (minimálně 3 pracovní dny předem). Pokud nedojde k zaplacení rezervace nejpozději do 3 pracovních dnů, bude rezervace automaticky zrušena zákazník obdrží potvrzení o zaplacení exkurze na email, toto potvrzení si musí vytisknout a dostavit se s ním k nástupnímu místu exkurzezastávka bus areál Kouty a to s 15 min předstihem. Pokud nemáte možnost si doklad vytisknout, rádi vám ho vytisknou v infocentru.

Exkurze začínají vždy v celou hodinu, maximální počet exkurzí  je 8 za den. Účastníci exkurz by se měli na autobusovou zastávku před lyžařským areál Kouty dostavit minimálně 10 minut předem. A kolik stojí vstupné? Zimní exkuzre k Dolní nádrži vyjde na 205 Kč (100 Kč exkurze a 105 Kč dopravné), exkurze na Horní nádrž v letní sezóně stojí 285 Kč (115 Kč exkurze a 170 Kč dopravné).
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Náročné putování začíná v Karlově Studánce, kde se vám údolí Bílé Opavy otevře pohledem na vodopád – první z mnoha. Ideální je vydat se na túru po relaxaci v Horských lázních Karlova Studánka, kde načerpáte dostatek energie.