Úvod > Aktuality > Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá
Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá
"> "> Zámek Námešt nad Oslavou
Památky

Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá

  • Vydáno28. března 2019
Nová turistická sezóna klepe na dveře a zámek v Náměšti nad Oslavou je na ni skvěle připraven. Letos si zámek připravil pro své návštěvníky tři prohlídkové okruhy: Reprezentační prostory, Apartmán hraběte Haugwitze a Královský a dětský apartmán.

Reprezentační prostory a Apartmán hraběte Haugwitze

Zámek NáměšťNáměšťský zámek letos otevře poprvé své dveře o víkendu 30. a 31. března a víkendový provoz bude pokračovat až do konce dubna, s výjimkou Velikonoc (19. 4. – 22. 4.). V tuto dobu bude možné vybírat ze dvou okruhů – Reprezentačních prostor a Apartmánu hraběte Haugwitze.

Apartmán hraběte HaugwitzeReprezentační prostory představují zámeckou kapli, vnitřní arkádové nádvoří a reprezentační prostory I. poschodí. Kromě unikátního barokního mobiliáře kaple můžete obdivovat zejména ojedinělou kolekcí tapisérií, novinkou je jedinečná expozice o stolování na zámku v Náměšti a nově zpřístupněná bývalá zimní zahrada s terasami na jižní straně zámku.

Apartmán hraběte Haugwitze vám přiblíží soukromý život majitele panství na počátku 20. století. Součástí prohlídky této části zámku je vnitřní renesanční nádvoří, 8 místností bytu hraběte (vstupní místnost, jídelna, hudební salón, ložnice, pracovna, klubový salón, kulečníkový salón a koupelna), celá prohlídka je zakončena v zámecké knihovně s čítárnou - v nejkrásnějším zámeckém sále.
 

Zvláštní letní prohlídky Královského a dětského apartmánu

Náměšť nad oslavouOd července 2019 bude možné vstoupit do Královského a dětského apartmánu. Takzvaný Královský apartmán tvořily prostory jižního a západního křídla horního poschodí zámku a v době posledních majitelů sloužily jako místnosti pro ubytování významných hostů rodiny Haugwitz. V roce 2015 byla část prostor obou apartmánů upravena do podoby instalovaného depozitáře s tím, že tak byl učiněn první krok k budoucí celkové rehabilitaci prostor horního patra zámku a k jejich navrácení do podoby z počátku 20. století. Instalovaný depozitář je veřejnosti přístupný pouze omezeně. Věnujte pozornost uvedeným termínům prohlídek. Rezervace prohlídek je nutná. Upozornění: instalovaný depozitář je v nejvyšším patře zámku, převýšení je 100 schodů

Depozitář zámek NáměšťV roce 2019 bude součástí tohoto návštěvnického okruhu výstava dobových fotografií a dalších materiálů ze svatby posledních soukromých majitelů zámku Jindřicha Haugwitze a Alice Karolyi konané dne 25. října 1930. Prohlídky tohoto výjimečného návštěvnického okruhu se konají pouze v červenci a srpnu, a to v sobotu a v neděli a o státních svátcích 5. a 6. července. Dále ve dnech 1. září, 28. a 29. září, a o prodlouženém víkendu 26. až 28. října. Začátky prohlídek jsou v uvedených dnech v 10, 12, 14 a 16 hodin, v říjnových dnech pouze v 10, 12 a 14 hodin. Rezervace na tento okruh je nutná.
Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.