Úvod > Aktuality > Do olomoucké zoo se po 27 letech vrátili zubři
Zubr je nejvetším savcem Evropy
"> Zubr je nejvetším savcem Evropy "> Transport zubra Bojena
Příroda

Do olomoucké zoo se po 27 letech vrátili zubři

  • Vydáno18. ledna 2013
Olomoucká zoologická zahrada přivítala nového obyvatele připravovaného Safari. Po 27 letech se jím stal zástupce zubra evropského, samec Bojen, který se momentálně seznamuje se svým novým domovem.
Zubři se naposledy v olomoucké zoologické zahradě na Svatém kopečku chovali do roku 1986. Zubry zoo získala ze slovenských Topoľčianek v 70. letech minulého století. Byl to pár Simon a Sylva, kerým se roku 1973 narodilo rvní mládě Silueta a v roce 1976 poslední – Čertík. Úhynem býka Simona v roce 1986 však chov v olomoucké zahradě ustal.

Zubr je největším savcem Evropy, samci dosahují hmotnosti až 920 kg, samice až o polovinu méně. V zajetí se může dožít v průměru až 26 let. Denní příjem potravy se pohybuje mezi 30‒60 kg. Ze tří geografických poddruhů (evropský, kavkazský a karpatský) se před vyhubením podařilo zachránit pouze poddruh evropský. Domovinou zubra evropského byla Evropa a část Asie, obýval lesní a lesostepní biotopy. Lov a devastace přirozeného prostředí ho však přivedly na hranici vymření. V přírodě byl počátkem 20. století vyhuben. V té době se naštěstí nacházelo několik zvířat u soukromých chovatelů. V r. 1925, kdy započalo jednání o záchraně zubrů, zůstávalo naživu cca 60 ks. Největší stáda současnosti žijí v Polsku v části Bělověžského pralesa. Zubr evropský je nejen přísně chráněným zvířetem, ale zasloužil se i o vytvoření první Mezinárodní plemenné knihy, která eviduje čistokrevná zvířata, s případným využitím pro chov.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.