Úvod > Aktuality > Do Lipníka nad Bečvou se sjedou veteráni
Do Lipníka nad Becvou se sjedou veteráni
"> Do Lipníka nad Becvou se sjedou veteráni "> Majitelé nablýskaných veteránu zacnou do Lipníka privážet své milácky už v pátek odpoledne "> Podmínkou je úcast stroju s datem výroby do roku 1939
Zážitky

Do Lipníka nad Bečvou se sjedou veteráni

  • Vydáno9. května 2013
V pátek 10. května 2013 odpoledne ozdobí lipenské náměstí desítky naleštěných babiček motorek a dědečků automobilů, vyrobených do roku 1939. Helfštýnský okruh pak startuje z Lipníka nad Bečvou v sobotu 11. května v 9 hodin.
Sobotní závod startuje v 9 hodin z náměstí TGMPáteční nesoutěžní exhibice s doprovodným programem skýtá divákům více prostoru i příležitostí pořádně si prohlédnout vzácná vozidla a dovědět se o nich něco zajímavého. Majitelé nablýskaných veteránů začnou na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou přivážet své miláčky už v pátek odpoledne. Od 16:00 hodin bude k příjemné atmosféře na náměstí hrát hranická kapela H Band. V 17:00 hodin se nad náměstím odehraje krátká letecká akrobacie a hned poté začnou komentované starty spanilých jízd městem. Každé vozidlo bude krátce představeno, poté projede uličkami v centru a vrátí se zpět na náměstí. Starty budou probíhat ve dvouminutových intervalech, v mezičasech budou starty zpestřeny vystoupením tanečních skupin SVČ a módní přehlídkou dobových kostýmů.

Oproti předloňsku pořadatelé vylepšili program o přehlídku předválečných jízdních kol, ke které se může připojit každý, kdo bude mít zájem. Po spanilých jízdách aut a motocyklů následuje od 19 hodin retro závod klasických závodních kol s názvem „Lipenská žula“ – 101 okruhů po náměstí.

Sobotní závod startuje v 9 hodin z náměstí TGMSobotní závod startuje v 9 hodin z náměstí TGM. Na startu se objeví na sto třicet pět typů vozidel a motocyklů, kritéria jejich výběru jsou ale přísnější než na jiných akcích. Podmínkou je účast strojů s datem výroby do roku 1939. Všichni přihlížející se mohou těšit na unikátní automobily značky Buggati, Maxvell, Masmey, Hispano Suisa, Bentley nebo Rolls-royce. Z motocyklů nebudou chybět legendární Harley-Davidson, Indian, Puch, Excelsior nebo Omega.

Zajímavostí je, že se na Helfštýnském okruhu sejdou majitelé předválečných čtyřválcových motocyklů. Trasa závodu je cca 100 km dlouhá, vede čtyřiceti obcemi a končí na hradě Helfštýn, kam první vozidla dorazí kolem 15:00.
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.